اخبار بازار املاک 

وضعیت نوسانات بازار املاک در نیمه پایانی سال

نوسانات-بازار-مسکن

به دلیل اثر گذاری نوسانات بازار ارز و سکه روی بازار خرید و فروش آپارتمان، کارشناسان از رکود مجدد مسکن در نیمه ی پایانی سال 1397 خبر دادند.

تحلیل بازار خرید و فروش آپارتمان در نیمه ی نخست سال 97

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از مهر؛ رکود خرید و فروش آپارتمان (غیر تورمی) در سال های ۹۲ تا نیمه اول سال ۹۶ سبب شده بود تا ارزش افزوده این بخش در پایین ترین سطح نسبت به سایر بازارها به خصوص سود سپرده های بانکی قرار بگیرد. اما همزمان با کاهش سود سپرده ها در انتهای نیمه اول سال 96، کارشناسان پیش بینی می کردند که نقدینگی موجود در بانک ها ابتدا به سمت بازارهای ارز، سکه و سهام که بازار های زود بازده هستند و در مرحله بعدی به سمت بازار خرید و فروش آپارتمان به عنوان بازاری دیربازده تر سرازیر شود.

از دی ماه سال 95 افزایش قیمت ها در بازار خرید و فروش آپارتمان با نوسانات کمتری و به آرامی ادامه یافت. اما در کنار این موضوع، با وقوع برخی نوسانات در بازارهای ارز و سکه، بازار خرید و فروش آپارتمان نیز به دلیل یدک کشیدنِ عنوان کالای سرمایه ای برای حفظ اموال مردم در برابر حفظ تفاوت های ارزش پول ملی با ارز، تحت تاثیر این نوسانات قرار گرفته و باعث ایجاد جهشی در قیمت بخش مسکن از اردیبهشت تا مرداد امسال شد.

بنا بر گزارشات تحلیلی دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، اردیبهشت ماه 97 بالاترین تعداد معاملات به میزان بیش از 2000 در طول ۱۵ ماه اخیر صورت گرفت که نسبت به همین زمان در سال 1396، به میزان ۱۶.۳ درصد رشد داشت. در این زمان میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در اردیبهشت ماه 97، به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان رسید، که رشد 34% قیمت نسبت به اردیبهشت سال 96 را نشان می داد.

با رشد معاملات و در کنار آن قیمت، پیشبینی میشد بازار مسکن در ماه های پیش رو با رونق مواجه شود. اما این اتفاق در خرداد 97 با جهش قیمتی مصادف شد، به گونه ای که میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران با حدود ۵۰۰ هزار تومان افزایش نسبت به اردیبهشت ماه به مبلغ ۶ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان رسید که افزایش ۴۴.۵ درصدی نسبت به خرداد سال گذشته را نشان می داد. میزان معاملات  نیز کاهش پیدا کرد که سبب افت ۲۱.۸ درصدی معاملات نسبت به اردیبهشت 97و رشد منفی ۲.۹ درصدی نسبت به خرداد 96 شد.

بار دیگر جهش قیمتی بازار خرید و فروش آپارتمان همزمان با کاهش تعداد معاملات در تیرماه اتفاق افتاد و میانگین قیمتی هر متر مربع واحد مسکونی در تهران با افزایش حدودا ۵۰۰ هزار تومانی نسبت به خرداد به ۶ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان رسید که سبب رشد ۵۳.۹ درصدی قیمت مسکن نسبت به تیر ۹۶ شد. تعداد معاملات هم نسبت به تیر سال گذشته ۶.۴ درصد کمتر بود که این موضوع نظریه کارشناسان مبنی بر حاکم شدن رکود تورمی به بازار خرید و فروش آپارتمان را تأیید می کرد. اما با افزایش شدید ۶۲ درصدی قیمت مسکن در مرداد امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته و افزایش حدودا ۵۰۰ هزار تومانی میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی نسبت به تیرماه و رسیدن به رقم بی سابقه ۷ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان در هر متر مربع، تنها ۱۳ هزار و ۱۲۰ فقره معامله به امضا رسید. دلیل مهم این اتفاق می تواند کم شدن شدید قدرت خرید مسکن خانوارها باشد.

آیا رکود خرید و فروش آپارتمان ادامه دارد؟

اکنون که در روزهای پایانی نیمه اول سال هستیم و عموما همه ساله در فصول پاییز و زمستان بازار مسکن با رکود فصلی مواجه می شود. پیشبینی ها حاکی از آن است که رکود تورمی به دلیل کم شدن میزان تقاضا برای خرید مسکن در فصول سرد سال که موجب تورم عمومی می شود کماکان ادامه داشته باشد.

کارشناس ارشد اقتصاد مسکن نیز گفت: در نیمه دوم سال 97 نیز در شرایطی مشابه شش ماهه اول خواهیم بود و وضعیت فعلی بازار خرید و فروش آپارتمان در نیمه پایانی سال 97 هم ادامه خواهد یافت، اما شیب رشد قیمت آرام تر از نیمه اول امسال خواهد بود.

اقتصاد نیوز

5.00 1
  • نویسنده : خانه لند
    • امتیاز :
    • 1
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1397/06/31
  • تعداد مشاهده : 895 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید