از خرید ملک اداری چه می دانید؟

خرید رهن و اجاره اداری

در رابطه با خرید ملک اداری، در سال های اخیر، شاهد تغییراتی در الگوی کسب و کار بوده ایم که این تغییرات ایجاد شده موجب بالا رفتن تقاضا برای خرید این نوع از ملک شده است. ممکن است شما نیز برای راه اندازی کسب و کار جدید، ارتقا کسب و کار فعلی خود و داشتن استقلال بیشتر به دنبال خرید ملک اداری بهتری باشید. از دید عموم مردم خرید خانه با خرید ملک اداری تفاوت چندانی ندارد، اما قبل از انجام هرگونه معامله در رابطه با خرید ملک اداری و دفتر کار باید به نکاتی توجه کنید.

خرید ملک اداری در مقایسه با خرید خانه دارای پیچیدگی های بیشتری است. همانطور که هنگام خرید خانه به یک سری پارامترها توجه می کنید، برای خرید ملک اداری نیز باید به پارامترهای مهم در خرید ملک اداری توجه کنید.

تمام شرایط خود را برای خرید ملک اداری در نظر بگیرید

خرید دفتر کار و دیگر املاک اداری اقدامی پرهزینه است، پس بهتر است قبل از هرگونه اقدام ابتدا نیازهای خود را بسنجید. از خودتان بپرسید آیا خرید ملک اداری در گذر زمان برای شما سودآور است یا خیر؟ آیا می توانید مخارج آن را به عهده بگیرید؟

دفترکار اشتراکی در واقع دفتری است که دو یا چند نفر به صورت اشتراکی با خرید یک ملک اداری، به صورت مشترک از آن بهره می برند.

 • از آنجایکه هزینه خرید ملک اداری بسیار زیاد است، یعنی مقدار بسیار زیادی از سرمایه شروع کارتان را به خود اختصاص خواهد داد، برای همین بهتر است آرمان گرایی را کنار بگذارید. حتما احتیاج نیست در ابتدا یک دفتر کار در نقاط اداری شهر تهیه کنید، زیرا اگر بدون فکر و حساب دست به خرید ملک اداری بزنید، ممکن است معکوس جواب بگیرید و به ضررتان تمام شود.
 • نکته مهم دیگر آنکه ، ابتدا باید بدانید از دفترکار خود چه انتظاراتی دارید؟ قصد انجام چه نوع فعالیتی را دارید؟به تناسب موضوع کسب و کارتان،  آیا محیطی شلوغ مناسب است یا خلوت؟ آیا قرار گرفتن دفتر کار شما در محل خاصی باعث ایجاد تاثیر مثبت بر روی کسب کارتان می شود؟ چه متراژی برای خرید ملک اداری شما مناسب است؟ به چه نوع ملکی برای کسب و کار خود احتیاج دارید و با چه سندی می توانید فعالیت خود را شروع کنید؟

تمام این موارد و خیلی موارد دیگر تعیین کننده دفترکاری است که باید در نظر داشته باشید و باعث می شود با کم شدن دامنه جستجوی شما برای خرید ملک اداری، سریع تر ملک اداری مورد نظر خود را بیابید.

خرید و رهن و اجاره اداری

عجولانه اقدام به خرید و معامله ملک اداری مورد نظر نکنید!

کدام بهتر است ؟خرید ملک اداری با سند اداری یا موقعیت اداری

با توجه به فعالیت کاریتان می توانید تصمیم بگیرید که چه نوع ملک اداری مناسب کسب و کار شما است. برای دفتر کار می توان از سه نوع ملک اداری استفاده نمود:

 • خرید ملک اداری با سند اداری :

خرید ملک با سند اداری دارای این مزیت است که شما می توانید در آن هر کسب و کاری راه اندازی کنید و اجازه نصب تابلو دارید. این مزیت های ذکر شده باعث شده است که قیمت خرید این نوع ملک از سایر ملک های اداری بالاتر باشد.

 •  خرید ملک اداری با موقعیت اداری :

این املاک در واقع دارای سند مالکیت مسکونی هستند، اما بخاطر موقعیت مناسبشان می توانند به عنوان دفترکار نیز استفاده شوند. اما با توجه به این موضوع، قانون فقط به مشاغل خاصی اجازه کار در این نوع املاک را می دهد و در این ملک ها شما اجازه زدن تابلو ندارید. در غیر این صورت امکان پلمپ دفتر کار از طرف شهرداری وجود دارد.

 • خرید ملک اداری با موقعیت مسکونی:

این املاک اداری علاوه بر سند مسکونی ، موقعیت مسکونی نیز دارند اما شرایطی مشابه به موقعیت اداری دارند. تفاوت ملک اداری با موقعیت مسکونی با ملک موقعیت اداری، در دلخواه نبودن آن موقعیت برای صاحبان کسب و کار است، اما جدای این قضیه، مالک اجازه راه اندازی چند نوع دفتر کار خاص را دارد.

خرید و رهن و اجاره اداری

 • حتما قبل از خرید هر ملک اداری مشخص کنید چه نوع ملکی متناسب با کسب و کار شماست . مشاغلی مانند دفتر وکالت، دفتر مهندسی، دفتر مجله و روزنامه، دفتر ازدواج و طلاق و یا مطب، نیازی به ملک با سند اداری ندارند و می توانید به راحتی با هزینه کمتر در دفتری با موقعیت اداری نیز این دفاتر را راه اندازی کنید. حتی با توجه به نوع کسب و کارتان ممکن است به دفتر با موقعیت اداری نیز نیازی نباشد و به راحتی با هزینه بسیار پایین تر، یک ملک اداری با موقعیت مسکونی که شرایط لازمتان را داشته باشد نیز برای راه اندازی کارتان مناسب باشد.
 • در نظر داشته باشید که به هنگام خرید ملک اداری با موقعیت مسکونی، ملکی را خریداری کنید که اکثر واحد های آن نیز از ملک استفاده اداری انجام می دهند، مانند دفتر وکالت یا مطب. زیرا در غیر این صورت امکان به مشکل خوردن با ساکنین خانه برای رفت و آمد ها وجود دارد، به خصوص اگر بیشتر ساکنین واحدها خانوار باشند. پس بهتر است قبل از ایجاد مزاحمت برای ساکنین و ایجاد دلخوری و درگیری، در همان ابتدا دقت لازم را داشته باشید.
 • اگر قصد راه اندازی دفتری به جز مواردی که بالا ذکر شد را دارید، حتما نیاز به خرید ملک با سند اداری دارید. زیرا اگر این مسئله را نادیده بگیرید ممکن است در آینده با شهرداری دچار مشکل شوید.
 • نکته مهم دیگر  که باید به آن توجه شود این است که اگر در ساختمان های اداری با موقعیت مسکونی حتی اگر کل واحدها اداری باشند، شهرداری این اجازه را دارد که مانع فعالیت کل واحدها شود و آن مکان را پلمپ کند. پس ملک موقعیت مسکونی یک انتخاب پر ریسک برا راه اندازی دفتر کار شما می باشد و بهتر است قبل از خرید آن بیشتر و بهتر در انتخاب خود دقت کنید تا در آینده دچار مشکل نشوید.
 • در یک ملک اداری با سند اداری، به راحتی می توانید هر کسب و کاری را راه اندازی کنید. همچنین اهمیتی ندارد که شما مستاجر باشید یا مالک، و اجازه نصب تابلو نیز دارید. با این حال برای بهره بردن از این مزایا باید قیمت بالاتری را پرداخت کنید، که علت آن نیز بخاطر هزینه هایی است که به شهرداری برای دریافت مجوز پرداخت می کنید.

>> نکات بیشتری در مورد کاربری و تغییر کاربری املاک بخوانید!

تنها مزیت خرید ملک اداری با موقعیت اداری نسبت به ملک اداری با سند اداری، قیمت مناسب تر آن است 

دلیل ارزان تر بودن ساختمانهای با موقعیت اداری نسبت به سند اداری ،این است که این ساختمان ها در واقع واحد مسکونی هستند. قبل از خرید این نوع ملک باید بدانید که اگر قصد استفاده اداری از این ملک را دارید گرفتار شهرداری می شوید مگر اینکه قصد داشته باشید یکی از همان دفاتری که گفته شد را بدون زدن تابلو داشته باشید. البته فقط مالک ملک اداری می تواند این کار را انجام دهد و مستاجر اجازه انجام این کار را ندارد.

در خرید ملک اداری پارکینگ و انباری فراموش نشود !

به همان میزان که پارکینگ و انباری برای یک واحد مسکونی حائز اهمیت است، برای واحد اداری نیز این یک مسئله مهم است. وجود پارکینگ در خرید ملک اداری یک مزیت حساب می شود. وجود انباری نیز برای یک دفتر کار لازم است زیرا ممکن است وسایلی را در اختیار داشته باشید که لازم است در انباری نگه داری شوند. 

 • با توجه به اینکه دفاتر اداری معمولا با پرونده و کاغذ سر و کار دارند، وجود کمد دیواری نیز یک مزیت بزرگ در خرید ملک اداری محسوب می شود که کمک بزرگی در ساماندهی اسناد است.

 دفترکار اشتراکی، صرفه جویی در هزینه خرید ملک اداری

خرید و رهن و اجاره اداری

 • در ابتدای کسب و کارتان معمولا کارمندان زیادی ندارید  پس معمولا به فضای بزرگ هم احتیاجی نیست. اما یکی از معضلات در خرید ملک اداری، پیدا نکردن دفترکار کوچک برای شروع کار است. از طرفی خرید یا اجاره ملک اداری با متراژ بالا نیز هزینه های اضافه را در بر دارد که شاید نتوانید از پس مخارج آن بر بیایید.

جهت حل این مشکل راه حل ساده ای به نام دفتر کار اشتراکی وجود دارد. دفترکار اشتراکی در واقع دفتری است که دو یا چند نفر به صورت اشتراکی با خرید یک ملک اداری، به صورت مشترک از آن بهره می برند. این روش باعث صرفه جویی و کم شدن هزینه ها در ابتدای کار شده و دیگر مشکلی در پیدا کردن دفترکار کوچک را نیز ندارید.

 • اگر تصمیمتان برای خرید ملک اداری قطعی شده است، در ابتدای کار احتیاج به شریک دارید. روش های مختلفی برای پیدا کردن شریک وجود دارد مانند درخواست دادن در روزنامه ها، سایت و اپلیکیشن های مرتبط. اما یکی از روش های کارآمد برای یافتن شریک دفتر اداری این است که مکان یا محل مورد نظرتان را انتخاب کنید و بعد از پسندیدن محل مورد نظر و صحبت با مدیر ساختمان، درخواست کنید که با قرار دادن اطلاعیه ای بر روی برد ساختمان، اگر فرد دیگری تمایل به دفتر اشتراکی دارد، باهم برای خرید ملک اداری شریک شوید. با این روش هم شانس بیشتری دارید و هم مکان مورد علاقه خود را خواهید داشت.

محله مناسب جهت خرید ملک اداری

بهترین مکان برای قرارگیری ملک اداری، در کنار خیابان های اصلی است که رفت و آمد نیز در آن خیابان ها آسان است. اما این مسئله همیشه صدق نمی کند. البته این موضوع با فعالیت مورد نظرتان نیز رابطه مستقیم دارد، به طوری که اگر در کارتان نیاز به تمرکز و آرامش دارید و سر و صدای بیرون مانع از کار شما می شود، بهتر است ملک اداری مورد نظر را در کوچه های نزدیک به خیابان اصلی انتخاب کنید.

کدام طبقه برای خرید ملک اداری مناسب است؟

در خرید ملک اداری طبقات همکف و اول جزو بهترین طبقات هستند و نسبت به باقی طبقات ارجحیت بیشتری دارند. از ویژگی های این طبقات می توان به راحت صادر شدن مجوز برای بعضی مشاغل مانند آژانس هواپیمایی، آتلیه عکاسی، آرایشگاه ها و بنگاه های مسکن اشاره کرد، در صورتی که دریافت مجوز برای راه اندازی این مشاغل در طبقات بالاتر دشوارتر است.

جهت اجاره و خرید املاک اداری و دفاتر کار از فروشگاه املاک خانه لند بازدید نماید!

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید