حق کسب و پیشه و سرقفلی چه تفاوتی با هم دارند؟!

-حق-کسب-و-پیشه

حق کسب و پیشه چیست و چه تفاوتی با حق سرقفلی در معاملات املاک تجاری و مغازه دارد؟حق کسب و پیشه و سرقفلی دو اصطلاح پرکاربرد دربحث معاملات املاک تجاری هستند که هم از جهت حقوقی و هم موارد قانونی با هم تفاوت اساسی دارند هرچند بسیاری از مردم حق کسب و پیشه را معادل سرقفلی میدانند! پیش از آنکه به نکات قانونی و معاملاتی سرقفلی و حق کسب و پیشه بپردازیم بهتر است با تعریف درست و تفاوت آنها آشنا شویم.پس با خانه لند تا انتهای این مقاله همراه باشید!

 

حق کسب و پیشه چیست؟

هنگامیکه که مستاجر یک ملک تجاری یا کاسب ، با گذشت زمان،  کسب و کارش ، رونق میباید و پرمشتری میشود ، حقی برای وی بوجود میآید که به آن حق کسب و پیشه میگویند. و از آنجا که این شهرت و رونق در نتیجه کار آن مستاجر بوده ، نمیتواند متعلق به مالک اصلی مغازه  باشد. بعلاوه حق کسب ‌و پیشه به علت کار مثبت و پر رونق مستاجر ، سبب افزایش ارزش بهای املاک تجاری میشود.

سرقفلی چیست؟

حق سرقفلی مغازه مربوط به روابط مالک و مستاجر املاک تجاری ست و مبلغی پول است که مالک در زمان عقد قرارداد استیجاری از مستاجر دریافت میکند. پس این حق در ابتدا برای مالک  است. مبلغ آن هم با توجه به امکانات و شرایط ملک تجاری و با نظر مالک تعیین میشود.

حق-کسب-پیشه

مبلغ سرقفلی با کرایه ماهانه تفاوت دارد و درواقع پولیست که مازاد بر اجاره تجاری و در ابتدای قرارداد استیجاری دریافت میشود.

سرقفلی و حق کسب و پیشه چه تفاوتی باهم دارند

باید بگوییم  تا قبل از سال 76 شمسی تنها یک تعریف وجود داشت و آن حق کسب بود. پس از سال 76 در قوانین مالک و مستاجر در املاک تجاری اصطلاح سر قفلی بکار گرفته میشد و تعریفش با حق کسب و پیشه یکی بود. هرچند عده ای از ابتدا سرقفلی و حق کسب و پیشه  را جدا از هم میدانستند . همچنین از نظر فقهی غالب فقها حق کسب و پیشه را شرعی نمی دانند. 

 یکی از دلایل دریافت سر قفلی ، موقعیت قرارگیری ملک در یک منطقه شهری یا خیابان است.

قوانین سرقفلی و حق کسب و پیشه 

قبل از پرداختن به مسائل و دعاوی مالک و مستاجر،باید در ابتدا بررسی شود که قرارداد اجاره بر اساس کدام قانون مصوب ، تنظیم شده است. مثلا برای قوانین سال 76 ، درهنگام عقد و امضای قولنامه میبایست دو نفر شاهد هم حضور داشته و قرارداد غیر رسمی  را امضا کنند. برای آشنایی بیشتر با این موضوع مطالعه مقاله " آشنایی با انواع سند مالکیت " را به شما توصیه میکنیم.

حق-کسب پیشه

از جمله عوامل موثر بر تعیین میزان سرقفلی ، تابلوی مغازه، حق مالکیت صنعتی وبازرگانی و پروانه کسب میباشد.

 •  اگر مالک تجاری  ، پولی تحت عنوان سرقفلی از مستاجر دریافت کند ، این اجازه را به مستاجر میدهد که پس از انقضای مدت اجاره مغازه ، باز هم درهمان ملک تجاری (البته با پرداخت عرف اجاره) به کسب و پیشه خود ادامه دهد. لذا با دادن این حق به مستاجر ، عملا نمیتواند از وی تخلیه مغازه  را درخواست کند.

 • اگر مستاجر از ادامه کار در مغازه منصرف شود ، میتواند از حق سرقفلی خود بگذرد و با تخلیه مغازه ، مبلغی معادل ارزش آن را  ازمالک دریافت نماید.

 • اگر در قرارداد اجاره مغازه،مستاجر دارای حق انتقال مـلک به غیر باشد،میتواند شخصا، حق کسب و پیشه وتجارت و حق سرقفلی را در ازای دریافت مبلغی به فرد دیگری انتقال و اجاره دهد.پس مستاجر جدید،ممبعد دارای حق سرقفلی خواهد بود.

دریافت مالیات از محل کسب و پیشه :

مالیات های مربوط به اجاره املاک تجاری با موجر و مالیات کسب و درآمد به عهده مستاجر میباشد. 

 • به طور کلی اگر مستاجر بدون داشتن حق انتقال و بدون اجازه دادگاه ، مغازه استیجاری را به شخص دیگری منتقل کند، وی ، در عوض تخلیه ملک تجاری میتواند نصف مبلغ سرقفلی و حق کسب و پیشه را با حکم دادگاه دریافت نماید.

مستاجری که در قرارداد اجاره تجاری ، حق  انتقال ملک به وی داده شده ، تنها میتواند آن محل تجاری را برای کسب و کاری عینا یا مشابه کسب و کار خود در قالب یک سند رسمی اجاره بدهد.

 • اگر مستاجر بدون داشتن حق انتقال ملک، بخواهد مغازه را به شخص دیگری اجاره بدهد ، می تواند با ارائه یک دادخواست به دادگاه عمومی مبنی بر درخواست صدور حکم به تجویز انتقال منافع مورداجاره به غیر ، اقدام نماید. اگر مورداجاره ، به شکل مشاع و مشترک متعلق به  چند نفر باشد ، همه آن افراد طرف مقابل این دادخواست خواهند بود.

انتقال منافع مغازه بدون اجازه مالک و یا حق انتقال 

حق-کسب-پیشه

منظور از اصطلاح حق کسب عنوان شده در قوانین مصوب 1339 و 56، حق کسب و پیشه و تجارت میباشد.

 •  در ابتدا میبایست دادخواستی جهت تخلیه با ذکر دلیل به دادگاه ارائه کند ، و طرفی دعوی او مستاجر اولیست. اگر دادگاه حکمی بدهد که مستاجر در ازای تخلیه مغازه ،استحقاق دریافت حق کسب را دارد، ، پیشتر بررسی میشود که حق کسب و پیشه به  مستاجر دومی پرداخت نشده باشد .
 • اگر حق کسب و پیشه به مستاجر دوم واگذار شده باشد ، پس حالا او دارای حق کسب بوده و پس از دریافت نصف حق سرقفلی ، موظف به تخلیه خواهد شد. مستاجر اولی هم که بدون داشتن حق انتقال به غیر ، مغازه را به نفر دومی اجاره داده و در عوض آن از مستاجردوم، پول حق کسب و پیشه را دریافت کرده با حکم دادگاه باید نصف این مبلغ را به مستاجر دوم بپردازد.

برای یافتن املاک دلخواه خود از فروشگاه املاک خانه لند بازدید کنید و همینطور میتوانید ملک خود را برای انجام معاملات ملکی موفق در سایت خانه لند ثبت نمایید.

نظرات کاربران
كيوان معينى

كيوان معينى

        با توجه به قوانين اجاره مغازه تمام قوانين به نفع افرادى كه مغازه اجاره كردن نوشته شده است ، در صورتيكه كاملا غلط مى باشد ، در حال حاضر تعداد زياد مغازه در كل كشور وجود دارد كه در دوران گذشته مثلا از هفتاد سال تا هشتاد سال پيش در اجاره افراد بدون هيچ قراردادى مى باشد و حتى اجاره بسيار ناچيزى را مى دهند ، و اين افراد از بالاى اين مغازه ها خانه خريدن ، مغازه خريدن ، و كلا ثروتى خوب بهم زدن ، حال مالك ازشان مى خواهد تخليه كنند ، قانون مى گويد بايد حق كسب پيشه از مالك بايد دريافت كنند ، واقعا خنده دار است ، اين يعنى نقض حقوق مالكيت براى همين خاطر خيلى از فقها آنرا غير شرعى مى دانند ولى كى گوش بدهد،
اخاذى كردن شاخ دم ندارد ، ولى با ترفندهاى مختلف هنوز اتفاق مى افتد،
به نظر اينجانب بايد حق مالكيت صد درصد رعايت شود ، آن ها كه قرارداد دارند به نوعى و آن ها كه قراردادى رسمى ندارند با درخواست مالك ضرب أعجل بايد خالى كنند بدون هيچگونه بهانه و اين حق كامل يك مالك است، 
اين قانون را انجام دهيد آن وقت خواهيد ديد چقدر افراد متقلب وجود دارند كه نانشان را از راهى در مى آورند كه مالكين راضى نيستن،

      
پاسخ دادن 0 0

رشید

رشید

        عرض سلام و خسته نباشی ایا حق کسب و تجارت هم مانند سرقفلی قابل انتقال هست؟؟ چطور میشه اینکارو کرد؟با تشکر
      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        با سلام حق کسب و پیشه از مواردی ست که امتیازهایی مانند اولویت اجاره و .. به مستاجر میدهد لذا درصورتی که در قرارداد استیجاری مغازه ، حق انتقال به مستاجر داده شود وی میتواند مانند حق سرقفلی ، میتواند حق کسب و پیشه را هم انتقال دهد. 
      
پاسخ دادن 1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید