حق کسب و پیشه و سرقفلی چه تفاوتی با هم دارند؟!

-حق-کسب-و-پیشه

سرقفلی و حق کسب و پیشه دو اصطلاح پرکاربرد دربحث معاملات املاک تجاری هستند که هم از جهت حقوقی و هم موارد قانونی با هم تفاوت اساسی دارند هرچند بسیاری از مردم حق کسب و پیشه را معادل سرقفلی میدانند! پیش از آنکه به نکات قانونی و معاملاتی سرقفلی  و حق کسب و پیشه بپردازیم بهتر است با تعریف درست این دو و تفاوت آنها آشنا شویم.

 پس با خانه لند تا انتهای این مقاله همراه باشید!

حق کسب و پیشه چیست؟

هنگامیکه که مستاجر یک ملک تجاری یا کاسب ، با گذشت زمان،  کسب و کارش ، رونق میباید و پرمشتری میشود ، حقی برای وی بوجود میآید که به آن حق کسب و پیشه میگویند. و از آنجا که این شهرت و رونق در نتیجه کار آن مستاجر بوده ، نمیتواند متعلق به مالک اصلی مغازه  باشد. بعلاوه حق کسب ‌و پیشه به علت کار مثبت و پررونق مستاجر ، سبب افزایش ارزش بهای املاک تجاری میشود.

سرقفلی چیست؟

 مربوط به روابط مالک و مستاجر املاک تجاری ست و مبلغی پول است که مالک در زمان عقد قرارداد استیجاری از مستاجر دریافت میکند. پس این حق در ابتدا برای مالک  است. مبلغ آن هم با توجه به امکانات و شرایط ملک تجاری و با نظر مالک تعیین میشود.

حق-کسب-پیشه

مبلغ سرقفلی با کرایه ماهانه تفاوت دارد و درواقع پولیست که مازاد بر اجاره تجاری و در ابتدای قرارداد استیجاری دریافت میشود.

سرقفلی و حق کسب چه تفاوتی با هم دارند؟؟

باید بگوییم  تا قبل از سال 76 شمسی تنها یک تعریف وجود داشت و آن حق کسب بود. پس از سال 76 در قوانین مالک و مستاجر در املاک تجاری اصطلاح سر قفلی بکار گرفته میشد و تعریفش با حق کسب و پیشه یکی بود. هرچند عده ای از ابتدا سرقفلی و حق کسب را جدا از هم میدانستند . همچنین از نظر فقهی غالب فقها حق کسب و پیشه را شرعی نمی دانند. 

 یکی از دلایل دریافت سر قفلی ، موقعیت قرارگیری ملک در یک منطقه شهری یا خیابان است.

قوانین مرتبط با سرقفلی و حق کسب و پیشه 

قبل از پرداختن به مسائل و دعاوی مالک و مستاجر،باید در ابتدا بررسی شود که قرارداد اجاره بر اساس کدام قانون مصوب ، تنظیم شده است. مثلا برای قوانین سال 76 ، درهنگام عقد و امضای قولنامه میبایست دو نفر شاهد هم حضور داشته و قرارداد غیر رسمی  را امضا کنند. برای آشنایی بیشتر با این موضوع مطالعه مقاله " آشنایی با انواع سند مالکیت " را به شما توصیه میکنیم.

حق-کسب پیشه

از جمله عوامل موثر بر تعیین میزان سرقفلی ، تابلوی مغازه، حق مالکیت صنعتی وبازرگانی و پروانه کسب میباشد.

 •  اگر مالک تجاری  ، پولی تحت عنوان سرقفلی از مستاجر دریافت کند ، این اجازه را به مستاجر میدهد که پس از انقضای مدت اجاره ، باز هم درهمان ملک  (البته با پرداخت عرف اجاره) به کسب و پیشه خود ادامه دهد. لذا با دادن این حق به مستاجر ، عملا نمیتواند از وی تخلیه مغازه  را درخواست کند.
 • اگر مستاجر از ادامه کار در مغازه منصرف شود ، میتواند از حق سر قفلی خود بگذرد و با تخلیه مغازه ، مبلغی معادل ارزش آن را  ازمالک دریافت نماید.
 • اگر در قرارداد اجاره مغازه ، مستاجر دارای حق انتقال مـلک به غیر باشد، میتواند شخصا، حق کسب و کار و حق سرقفلی را در ازای دریافت مبلغی به فرد دیگری انتقال و اجاره دهد. پس مستاجر جدید ، ممبعد دارای حق سرقفلی خواهد بود.

دریافت مالیات از محل کسب :

مالیاتهای مربوط به اجاره املاک تجاری با موجر و مالیات کسب و درامد به عهده مستاجر میباشد. 

 • به طور کلی اگر مستاجر بدون داشتن حق انتقال و بدون اجازه دادگاه ، مغازه استیجاری را به شخص دیگری منتقل کند، وی ، در عوض تخلیه ملک تجاری میتواند نصف مبلغ سرقفلی و حق کسب و پیشه را با حکم دادگاه دریافت نماید.

مستاجری که در قرارداد اجاره تجاری ، حق  انتقال ملک به وی داده شده ، تنها میتواند آن محل تجاری را برای کسب و کاری عینا یا مشابه کسب و کار خود در قالب یک سند رسمی اجاره بدهد.

 • اگر مستاجر بدون داشتن حق انتقال ، بخواهد مغازه را به شخص دیگری اجاره بدهد ، می تواند با ارائه یک دادخواست به دادگاه عمومی مبنی بر درخواست صدور حکم به تجویز انتقال منافع مورداجاره به غیر ، اقدام نماید. اگر مورداجاره ، به شکل مشاع و مشترک متعلق به  چند نفر باشد ، همه آن افراد طرف مقابل این دادخواست خواهند بود.

 دعوای مالک و مستاجری که وی بدون اجازه مالک و یا داشتن حق انتقال ، محل تجاری را به شخص دیگری اجاره داده : 

حق-کسب-پیشه

منظور از اصطلاح حق کسب عنوان شده در قوانین مصوب 1339 و 56، حق کسب و پیشه و تجارت میباشد.

 •  در ابتدا میبایست دادخواستی جهت تخلیه با ذکر دلیل به دادگاه ارائه کند ، و طرفی دعوی او مستاجر اولیست. اگر دادگاه حکمی بدهد که مستاجر در ازای تخلیه ، استحقاق دریافت حق کسب را دارد، ، پیشتر بررسی میشود که حق کسب و پیشه به  مستاجر دومی پرداخت نشده باشد .
 • اگر حق کسب و پیشه به مستاجر دوم واگذار شده باشد ، پس حالا او دارای حق کسب بوده و پس از دریافت نصف حق سرقفلی ، موظف به تخلیه خواهد شد. مستاجر اولی هم که بدون داشتن حق انتقال به غیر ، مغازه را به نفر دومی اجاره داده و در عوض آن از مستاجردوم، پول حق کسب و پیشه را دریافت کرده با حکم دادگاه باید نصف این مبلغ را به مستاجردوم بپردازد.

برای یافتن املاک دلخواه خود از فروشگاه املاک خانه لند بازدید کنید و همینطور میتوانید ملک خود را برای انجام معاملات ملکی موفق در سایت خانه لند ثبت نمایید.

 • نویسنده : خانه لنــد
  • امتیاز :
  • 12
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1398/03/08
 • تعداد مشاهده : 549 بار
نظرات کاربران
رشید

رشید

        عرض سلام و خسته نباشی ایا حق کسب و تجارت هم مانند سرقفلی قابل انتقال هست؟؟ چطور میشه اینکارو کرد؟با تشکر
      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        با سلام حق کسب و پیشه از مواردی ست که امتیازهایی مانند اولویت اجاره و .. به مستاجر میدهد لذا درصورتی که در قرارداد استیجاری مغازه ، حق انتقال به مستاجر داده شود وی میتواند مانند حق سرقفلی ، میتواند حق کسب و پیشه را هم انتقال دهد. 
      
پاسخ دادن 0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید