فسخ اجاره در قوانین مالک و مستاجر | تعیین خسارت و ضرر و زیان های فسخ

فسخ-اجاره-قرارداد

چه مالک باشید چه مستاجر ، فسخ اجاره پیش از موعد یا پس از تحویل ملک، از جمله مشکلاتی که ممکن است در قراردادهای استیجاری با آن روبرو شوید مستاجر طبق شروطی تعیین شده حق فسخ اجاره را دارد و در مقابل آن قانون به موجر هم حق متقابلی جهت فسخ اجاره می دهد. در این مقاله به شرایط و قوانین مالک و مستاجر در بحث فسخ اجاره می پردازیم.

مواردی که در این مقاله آمده به شرح زیر است :

 •  تعریف فسخ قرارداد 
 •  شرایط و قوانین فسخ اجاره 
 • فسخ یک طرفه 
 •  تعیین ضرر و زیان فسخ اجاره

فسخ اجاره به چه معناست؟

اجاره قراردادی است که در آن شخص مستاجر، یک ملک را از مالک (موجر)برای مدت مشخصی در اختیار و تملک میگیرد و در ازای بهره مندی از ملک، مبلغی را به عنوان اجاره بها به موجر می پردازد. اتمام قرارداد از سوی هریک از طرفین فسخ اجاره نامیده می شود.

 • نکته ای که باید  به آن اشاره کنیم تفاوت فسخ اجاره با ابطال آن است درحالیکه بسیاری از افراد این دو را معادل یکدیگر میدانند . لذا فسخ اجاره،انفساخ و ابطال اجاره ، هر کدام دارای معنی و قوانین متفاوتی هستند. به طور کلی فسخ اجاره توسط طرفین معامله اتفاق میافتد در حالیکه ابطال معامله با از بین رفتن ملک  و یا با حکم مرجع قانونی انجام میگیرد که به آن انفساخ هم گفته میشود. 

حال سوال این است که اگر یکی از طرفین ،از اجاره ملکی پشیمان شود و قصد فسخ اجاره را داشته باشند، آیا این اجازه را خواهند داشت یا خیر؟

فسخ-اجاره-ضرر و زیان خسارت

طرفین معامله تنها با شرایط خاصی امکان فسخ اجاره را دارند!

هم بله و هم خیر. درواقع پس از تعیین مدت اجاره و تنظیم قرارداد ،امکان فسخ اجاره نه توسط مستاجر و نه توسط موجر وجود نخواهد داشت مگر در شرایط خاصی که در قانون تعریف شده مثل از بین رفتن ملک استیجاری، پیش بینی شرایط و حقوقی برای طرفین معامله در قرارداد جهت فسخ اجاره ، آسیب به ملک به گونه ای که مستاجر نتواند از آن ملک استفاده کند و .. در غیر این صورت و در حالت عادی اجازه قانونی  برای فسخ اجاره از برای هیچ کدام از دوطرف وجود ندارد .

در شرایطی که قانون اجازه فسخ اجاره را میدهد ، مالک یا مستاجر می‌توانند دادخواستی مبنی بر تقاضای فسخ اجاره را به مراجع قانونی ارائه نمایند. 

فسخ یک طرفه قرارداد :

1- فسخ اجاره توسط مستاجر

فسخ-قرارداد-اجاره-ضرر و زیان خسارت

جز در موارد خاص ، فسخ اجاره امکان پذیر نیست!

همانطور که پیش تر گفته شد،قرارداد استجاری بین مالک و مستاجر قابل فسخ نیست ، مگر در مواقع خاص. در صورت پیش آمدن موارد زیر، مستاجر می تواند درخواست فسخ اجاره را دهد:

 1. در صورتی که ملک اجاره داده شده به مستاجر با شرایطی که در قرارداد نوشته شده منطبق نباشد. (بر اساس ماده 6 و البته با رعایت کامل ماده 415 قانونی مدنی)
 2.  در مواردی که تحت شرایطی ، حق  فسخ اجاره توسط مستاجر در قراردادذکر شده باشد. برای نمونه در برخی قراردادهای استیجاری ،  فسخ اجاره از سوی مستاجر که محدود به دلایل خاصی است، امکان پذیر است. (مشخص کردن دلایل با همفکری و موافقت دو طرف صورت می گیرد)
 3. هرگاه کل یا قسمتی از ملک خراب شود یا در معرض خراب شدن قرار بگیرد به نحوی که موجب نقض انتفاع (نفع بردن یا استفاده مستا جراز ملک ) گردد و قابل تعمیر نباشد.

اگر مستاجر بنا به دلایلی بخواهد از ملک استیجاری نقل مکان کند باید از سه ماه قبل موضوع تخلیه را به موجر خبر دهد

2- فسخ اجاره توسط مالک

فسخ-اجاره-ضرر و زیان خسارت

فسخ اجاره بدون دلایل قابل قبول قانونی منجر به پرداخت خسارت میشود.

در بالا به برخی از شرایط قابل قبول فسخ اجاره از طرف مستاجر اشاره کردیم. از آنجایی که قانون هیچ گاه یک طرفه به قاضی نمی‌رود ، قانون در شرایطی خاص به موجر هم حق فسخ اجاره را می دهد. وقتی در قرار داد نحوه پرداخت اجاره بها بشکل ماهیانه تعیین شده باشد، مستاجر وظیفه دارد مقدار توافق شده و قید شده دراجاره نامه را در موعد مقرر به مالک پرداخت کند. و اگر در پرداخت اجاره بها به مالک بد حسابی کند یا در صورت عدم پرداخت آن ،به موجر حق فسخ اجاره داده میشود و موجر میتواند به دلیل عملی نشدن شروط توافق شده در قرارداد اقدام به فسخ اجاره نماید

درخواست فسخ اجاره میبایست حداقل 3 ماه زودتر به طرف مقابل اعلام شود.

با شرایط زیر موجر حق فسخ اجاره را دارد : 

1- اگر مستاجر بیش از یک هفته در پرداخت کرایه تاخیر داشته باشد

فسخ-اجاره-فسخ -ضرر و زیان

نمونه اظهارنامه فسخ اجاره از طرف موجر

2- اگر مستاجر بدون دریافت اجازه از مالک، ملک را به دیگری واگذار کند یا اجاره دهد

3- اگر مستاجر مسکن را برای کارهای نامربوط مانند فعالیت‌های نادرست یا فعالیت تجاری عمده استفاده کند

4- مستاجر مسئول است که به مالک اجازه ورود به آپارتمان را به منظور مواردی مثل انجام تعمیرات بدهد. اگرمستاجر بدون دلیل موجه از این کار خودداری کند و یا نسبت به ملک سهل انگاری کند و وظایفی که بنا به قرارداد استیجاری به وی محول شده را به درستی انجام نداده باشد، موجر حق فسخ اجاره را دارد.

>> جهت ثبت رایگان ملک خود برای فروش یا اجاره کلیک کنید! 

فسخ اجاره پیش از موعد 

همانطور که در قوانین فسخ اجاره گفته شد، دلایل خاصی اجازه فسخ اجاره به هریک از طرفین را می دهد. قبل از تحویل ملک هم همین قوانین پابرجاست، یعنی اگر پس از عقد قرار داد مستاجر تفاوت زیادی بین ملک واقعی و چیزی که مالک توصیف کرده بود ببیند، یا اگر عیب و ایراد رفع نشدنی در خانه وجود داشته باشد که مستاجر از وجود آن بی اطلاع بوده باشد وی میتواند به شکل یکطرفه اقدام به  فسخ اجاره نماید. از طرفی اگر مستاجر ادعای دروغینی کرده باشد (مثل کم گفتن تعداد فرزندان یا وضعیت تاهل) مالک می تواند قبل از تحویل ملک قرارداد را فسخ کند ولی باید خسارت فسخ اجاره را به مستاجر بپردازد.

قوانین مالک و مستاجر در فسخ اجاره

فسخ-اجاره ضرر و زیان

بهتر است موادی جهت فسخ اجاره برای طرفین معامله پیش بینی شود 

در این قسمت قوانینی را در رابطه با فسخ اجاره ذکر می کنیم: 

 •  هرگاه مستاجر به علت تمام شدن مدت اجاره یا فسخ اجاره برای موارد قابل قبول ، ملک استیجاری را تخلیه کند و موجر(مالک) از تحویل گرفتن آن امتناع کند، مستاجر می تواند با مراجعه به دادگاه، کلید ملک را به دفتر دادگاه تحویل دهد و فرآیند تخلیه را تکمیل کند. مالک نیز از زمانی که کلید ملک به دادگاه تحویل داده شود، حق مطالبه اجاره بها را ندارد و دادگاه به مالک یا نماینده قانونی وی ظرف یک روز اخطار می دهد که برای تحویل گرفتن ملک به دادگاه مراجعه کند.
 • اگر شرطی در اجاره نامه ذکر شود که براساس آن امکان فسخ اجاره وجود داشته باشد، طرفین موظف به رعایت آن هستند و در غیراین صورت، طرف شرط گذار می تواند اقدام به فسخ اجاره نماید.

فسخ-اجاره ضرر و زیان

به علت طولانی شدن پروسه قانونی فسخ اجاره ، بهتر است دو طرف با توافق اقدام به فسخ نمایند.

 •  اگر مالک قصد فروش ملک استیجاری خود را داشته باشد، در صورت نداشتن حق فسخ اجاره ، مالک باید رضایت مستاجر را برای تخلیه به دست آورد (با دادن خسارت یا هر آنچه که مد نظر مستاجر است) یا ملک را با مستاجر به مالک جدید واگذار کند.
 • در صورت اجاره ملک از شخصی که از طرف مالک وکالت نامه رسمی برای معامله ملک را دارد، حتما تاریخ وکالت نامه را چک کنید یا از مراکز معتبر استعلام بگیرید. زیرا در صورت منقضی نبودن تاریخ وکالت نامه در زمان اجاره ملک، حتی اگر مالک با فرد دارای وکالت نامه به مشکلی بر بخورد، حق هیچگونه ایجاد مشکل در اجاره نامه مثل فسخ اجاره را تا پایان مدت اجاره ندارد. در غیر این صورت ممکن است مشکلات زیادی برای مستاجر ایجاد شود.
 • در صورت درخواست فسخ اجاره از طرف مستاجر، توصیه می شود قبل از اقدام قانونی موضوع را در صورت امکان با صاحب ملک در میان بگذارید و پیشنهاد دهید تا مستاجر جایگزینی برای تحویل ملک پیدا شود. زیرا مراحل قانونی فسخ اجاره ، مدت زمان طولانی را می طلبد و اگر موضوع بین طرفین حل و فصل  شود، نفع بیشتری برای هردو طرف دارد.

تعیین خسارت و ضرر و زیان فسخ اجاره

فسخ-اجاره- ضرر و زیان

برای جلوگیری از تضرر مالی و اتلاف زمان بیشتر ، ترجیحا فسخ اجاره را به صورت توافقی حل و فصل نمایید

 • همانطور که می دانید فسخ اجاره از طرف مالک یا مستاجر، به طرف دیگر ضرر و زیان مالی تحمیل می کند که این زیان مالی باید توسط فردی که بدون دلیل قانونی (دلایل ذکر شده در موارد فسخ اجاره) این قرارداد را فسخ کرده، پرداخت شود.
 • معمولا در اجاره نامه ، بندی به توافقات برای تعیین خسارت فسخ اجاره اختصاص داده می شود. به این معنی که مالک و مستاجر بر سر مبلغ خاصی توافق می کنند، که این مبلغ درصورت فسخ اجاره پیش از موعد، یا فسخ با دلایل غیر موجه از طرف هریک از آن ها، به طرفِ دیگرِ قرارداد پرداخت می شود

اگر شما هم قصد خرید یا اجاره آپارتمان و دیگر املاک را دارید ، از فروشگاه املاک خانه لند بازدید فرمایید .

 • نویسنده : خانه لنـد
  • امتیاز :
  • 14
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1397/06/11
 • تعداد مشاهده : 15573 بار
نظرات کاربران
علی

علی

        اینجانب مدت اجاره و کرایه اجاره را با توافق موجر افزایش و تمدید کردیم و از آنجائیکه من در شهرستان کار می کنم به من گفت شما برو در بنگاه اجاره نامه را طبق شرایط جدید تنظیم و امضا کن و من هم این کار را کردم که ایشان نیز بعدا بیاد امضا کنه حال موجر بعد از یک ماه می گوید پشیمان شدم پسرم می خواهد بیاد شما بلند شو , و اجاره نامه را امضا نمی کنه ایا قانونا چنین حقی داره که مستاجر را بلند کنه ؟
      
پاسخ دادن 2 0

خانه لند

خانه لند

        دوست گرامی نوع توافق شما برای تمدید اجاره نه به شکل رسمی و نه غیر رسمی صحیح نبوده و ایشان میتواند درخواست تخلیه نماید. 
      
پاسخ دادن 0 0

امیر ارغوان

امیر ارغوان

        باسلام
ملکی را2 ساله با تمام حسن نیت به مبلغ 86 ملیون رهن و 1000 ریال اجاره به مستاجر واگزار کردم 6ماه از اتمام قرارداد. باقیست پیشنهاد فسخ اجاره با 10 ملیون تومان دادم مستاجر قبول نکرد.
من هیچ اجاره ای دریافت نکرده ام میتوانم با ان 100 تومن اجاره ماهیانه اجاره را فسخ کنم؟؟
خودم شدیدا تو دردسرم
      
پاسخ دادن 0 0

امیر ارغوان

امیر ارغوان

        باسلام
ملکی را با تمام حسن نیت به مبلغ 86 ملیون رهن و 1000 ریال اجاره به مستاجر واگزار کردم 6ماه از اتمام قرارداد. باقیست پیشنهاد فسخ اجاره با 10 ملیون تومان دادم مستاجر قبول نکرد.
من هیچ اجاره ای دریافت نکرده ام میتوانم با ان 100 تومن اجاره ماهیانه اجاره را فسخ کنم؟؟
خودم شدیدا تو دردسرم
      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        دوست عزیز قبل از هر چیز پاسخ به 2 سوال اهمیت دارد:
1-چه ملکی با چه نوع قراردادی (مصوب چه سال و رسمی یا عادی )اجاره داده شده؟
2-دلیل شما برای فسخ پیش از موعد چیست؟

      
پاسخ دادن 0 0

فرزین

فرزین

        با سلام
بنده در تاریخ 98/2/1 ملکی تجاری اجاره کردم 
ولی بخاطر عدم کفایت فروش پرداخت اجاره بها برایم مقدور نیست
بندی با این مضمون در قرارداد من ذکر شده
هرگاه یکی از طرفین قبل از انقضای مدت قرارداد متمایل به اقاله قرارداد و تخلیه مورد اجاره گردیدند متعهد خواهند بود مراتب را یکماه قبل به طرف دیگر اطلاع داده و بمنظور جلب موافقت وی جهت اقاله یکماه اجاره بهای اضافی و بلاعوض بپردازد بدیهی است تحقق اقاله منوط به توافق و تراضی کتبی طرفین خواهد بود
برای فسخ قرارداد چکاری میشه کرد؟
ممنون
      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        دوست عزیز همانطور که گفتید جهت اقاله قرارداد اجاره ، که تعریف حقوقی آن با فسخ اجاره تفاوت دارد میبایست درخواست کتبی خود را به طرف مقابل اعلام و جهت رسیدگی آن در دادگاه نیز میبایست دادخواستی بر همین مضمون بر روی برگ‌های مخصوص تنظیم نموده و امضا نمایید.دادخواست و برگ‌های پیوست آن باید در دو نسخه بعلاوه یک نسخه تقدیم دادگاه شود. دادخواست به دفتر دادگاه محل اقامت خوانده تقدیم می‌شود و رئیس دادگاه دستور تعیین وقت رسیدگی را صادر می‌کند. این وقت به طرفین ابلاغ و طرفین جهت رسیدگی دعوت می‌شوند و نهایتا دادگاه اقدام به صدور رأی می‌کند
      
پاسخ دادن 1 0

امیر حقمرادی

امیر حقمرادی

        بنده مالک هستم ، از تاریخ ۱۱/۵/ ۹۷ از طریق بنگاه معاملات ملکی ، یک باب خانه
بصورت دربست به مستاجر به مبلغ یک میلیون تومان رهن و ماهیانه ۶۰۰ هزار کرایه داده ام ، با گذشت ، ۱۱ ماه و قرار
گرفتن در ماه دوازده هم ، مستاجر فقط
ماه اول اجاره را ( کرایه) را کامل پرداخت،
و ماه دوم بصورت ناقص پرداخت نموده است ، و تا این تاریخ یعنی ۱۴/ ۴/ ۹۸ کرایه ۹ ماه و چند روز پرداخت ننموده
و بارها به مستاجر جهت آخذ کرایه ماهیانه
مراجعه اما از دادن کرایه ماهیانه خود داری و ملک را تخلیه نمی کند، این در حالی است که چند روزی است که ملک را فروخته ام و تاریخ تحویل ملک به خریدار 
پایان قرار داد رسمی مستاجر است ، چنانچه مستاجر از تحویل دادن ملک در موعد مقر خود داری نماید ، باید، از چه
راهی به قانون ( دادگاه) مراجعه کنم.

      
پاسخ دادن 1 0

خانه لند

خانه لند

        	دوست گرامی با توجه به نوع قرارداد شما از نوع رسمی و غیر رسمی و .. حتی قبل از فروش هم اقدام به فسخ اجاره و درخواست تخلیه نمایید. که جزئیات آن را میتوانید در مقاله تخلیه ملک استیجاری مطالعه فرمایید. نکته دیگر آنکه پس از فروش ملک و اطلاع به مستاجر ، تمامی موارد حقوقی و ملکی بر متوجه مالک جدید خواهد بود و نیازی به پیگیری از تمام شما نیست . مطالعه مقاله زیر را به شما توصیه میکنیم:
 click 
      
پاسخ دادن 1 0

مرتضي کرمی

مرتضي کرمی

        با سلام و تشکر از سایت بسیار خوب و برطرف کننده سوالات مردم.
بنده آپارتمانی را تا اسفند 98 بمدت یکسال و بطور قانونی با کد رهگیری اجاره دادم، موقع اجاره نیز به مستأجر بصورت شفاهی اطلاع دادم که قصد فروش ملک را دارم، در این تاریخ هربار که خواستم نظر مستأجر را برای ابطال اجاره نامه جلب کنم، راضی نشده و امکان بازدید خریدار را نمیدهد. آيا بنده می توانم ملک را با مستأجر (تا رسیدن زمان قانونی اجاره نامه) فروخته و به خریدار واگذار نمایم؟
در این صورت پرداخت جریمه یک ماه اجاره کافی است؟ 
      
پاسخ دادن 1 0

خانه لند

خانه لند

        با سلام ، نیازی به درخواست فسخ اجاره و یا پرداخت جریمه نیست. شما میتوانید ملک خود را قبل از اتمام اجاره بفروشید و پس از معامله ، تمامی شرایط ملکی و قراردادی بر عهده مالک جدید خواهد بود لذا پیشنهاد میکنیم اینکار حتما با اطلاع و حضور مستاجر انجام گیرد تا حقی از ایشان ضایع نشود.و مالک جدید هم امکان فسخ اجاره را با ایشان تا انقضای اجاره نخواهد داشت
      
پاسخ دادن 1 0

داریوش

داریوش

        
با سلام و خسته نباشید
از مستاجر 5میلیون بیعانه گرفته و سی میلیون الباقی باید در برج 3 تحویل میشد  {شروع قرارداد برج3 است}اما الان برج چهار است نه امده نه پول الباقی را میدهد  ایا تاخیر در تحویل دیر کرد پول  خسارت دارد یا به عبارتی از خانه رهنی میشود خسارت گرفت  متشکر
      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        بله از طریق پیگیری قانونی هرچند شما نمیتوانید شخصا اقدام برداشت خسارت از وجه ودیعه داشته باشید.
      
پاسخ دادن 1 0

سلام

سلام

        سپاسگذارم از پیج خوبتون.
مستاجر من در خانه کارهای خلاف شرع و شئونات کرد، همسایگان مامور آوردند، مجبور به اسباب کشی شد.

حالا میگه باید ودیعه روبهم بدی، میگم باشه، وقتی میدم خونه کرایه بره. و باید این مدت هم 
اجاره رو بدی.

قانونی حرفم؟


ممنون
      
پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

        دوست گرامی از آنجا که به دلایل موجه ،به نوعی اقدام به فسخ قرارداد استیجاری نموده اید ،پس از تخلیه ملک ، مبلغ ودیعه میبایست به ایشان بازگردانده شود البته از آنجا که همسایگان شما پیگیری تخلیه را انجام داده داده اند و شرایط خاص مستاجر ، در شرایطی که مضیقه مالی خود را بتوانید اثبات کنید،امکان دارد درصورت پیگیری قانونی ایشان ، رای دادگاه به تعویق پرداخت ودیعه از سمت شما منجر شود. 
      
پاسخ دادن 1 0

مهدی

مهدی

        با سلام بنده منزلی را اجاره کردم.ساعت 9 شب قرارداد در بنگاه تنظیم شد و یک میلیون نقدی به موجر پرداخت کردم و فردا 11 صبح مبلغ 10 میلیون تومان دیگر نیز پرداخت کردم اما ساعت 2 ظهر پشیمان شدم و به بنگاه و موجر اعلام نمودم.با توجه به اینکه مبلغ 5 میلیون جهت ضرر و زیان پشیمانی و فسخ در اجاره نامه قید شده و من کمتر از 24 ساعت از تنظیم قرداد فسخ نمودم ایا موجر میتواند از من خسارت بگیرد و بنگاه هم کمیسیون دو طرف را از من بگیرد؟
با تشکر از شما
      
پاسخ دادن 1 0

خانه لند

خانه لند

        با سلام بله اگر بدون دلیل موجه قانونی مانند وجود نقص یا ایرادی در قرارداد یا مورد اجاره ، اقدام به فسخ اجاره نمایید با توجه به اینکه شرایط فسخ اجاره را هم در قرارداد پیش بینی نموده اید ، میبایست خسارت آن را پرداخت و کمیسیون دو طرف به بنگاه املاک را نیز پرداخت کنید. البته میتوانید این مسئله را با ارائه دلایل قانع کننده با موجر دوستانه حل و فصل نمایید.
      
پاسخ دادن 0 0

مجتبی

مجتبی

        با سلام
مغازه ای اجاره کرده ایم و اجاره نامه بصورت دست نویس نوشته شده است که برای فسخ قرارداد 3 ماه ضرر و زیان ذکر شده است، و با توجه به عدم کفایت فروش قصد فسخ داریم. آیا برای فسخ باید 3 ماه ضرر و زیان پرداخت شود یا 1 ماه؟؟!!
با تشکر
      
پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

        سلام اگر قولنامه ملک استیجاری مطابق با مصوبات قانون سال 76 میباشد ، برای داشتن اعتبار قانونی میبایست به امضای دو نفر شاهد هم رسیده باشد.دراین صورت برای فسخ اجاره باید مطابق با شرایط نوشته در قولنامه (بنا به گفته خودتان پرداخت ضرر و زیان) اقدام کنید. اگر این قرارداد بدون امضای دو شاهد معتمد نبوده ، مبنای قانونی برای مصوبات سال مذکور نداشته و عملا یک قرارداد باطل است. به شما پیشنهاد میکنیم علاوه بر تلاش درجهت حل و فصل دوستانه این مسئله ،از یک وکیل حقوقی راهنمایی دقیقتر بخواهید. 
      
پاسخ دادن 0 0

حمید

حمید

         موجر چند ماه قبل از اتمام قرارداد باید به مستاجر اطلاع دهد که مستاجر باید در "سر وقت قانونیِ اتمام قرارداد" آن ملک را تخلیه کند؟ آیا این اطلاع باید تلفنی باشد یا کتبی؟ و در صورتیکه موجر بشکل تلفنی به مستاجر در آن زمان، تخلیه را اطلاع دهد آیا مستاجر میتواند بعده ها در دادگاه دبه کرده و مثلا الکی بگوید که : موجر چنین اطلاعی را به من نداده و منِ مستاجر هم به طبع هیچ اقدامی بابت دریافتِ قسمتی از مبلغ ودیعه یک ماه قبل از اتمام قرارداد نکرده ام؟ آیا امکان پیگیری این مکالمه تلفنی و همچنین جرئیات تمام صحبتهای تلفنی از طریق مراجع قانونی وجود دارد؟  
      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        دوست عزیز تا پایان اتمام قرارداداجاره نیازی به اطلاع به مستاجر نیست و یک یاداوری شفاهی برای عدم رخ داد مشکلات تخلیه ملک و .. پیشنهاد میشود. پایان مدت اجاره میبایست پیشتر در متن قولنامه ذکر شده باشد لذا تا آن زمان نیازی به هیچ نوع اقدام دیگری مانند عودت مبلغ ودیعه و .. نیست.در هنگام عودت پول رهن شما میبایست از ایشان یک رسید معتبر با همین مضمون دریافت نمایید. اگر پس از انقضای اجاره ایشان از تخلیه ملک خودداری کند شما میتوانید در ابتدا با ابلاغ یک اظهارنامه یا دستور تخلیه ملک را قانونا درخواست نمایید. به شما مطالعه: " درخواست تخلیه ملک استیجاری " را توصیه میکنیم.  
      
پاسخ دادن 1 0

فرزاد

فرزاد

        سلام ببخشيد من ملكي رو اجاره كردم كه تا تاريخ ١٣٩٨/٠٣/١٠ اتمام قراردادمون هست ، الان صاحب خانه به من ميگه بايد بلند شي حتي تا ٣٠ خرداد بم وقت داده ، اما تو اين ماه كه فصل امتحانات هست و ماه رمضان من نميتونم بلند شم، اگر ٣٠ خرداد بلند نشوم قطعا صاحب خانه از طريق شكايت ميخواد مارو بلند كنه از خونشون، ٢ تا سوال؟ اول هزينه هاي دادخواست و شورا با بنده ميشه قطعا چقدر هست اين هزينه ها؟ و دوم چه جوري ميتونم يك ماه تا ٤٠ روز بيشتر بمونم تو اين خونه با وجود اينكه حكم تخليه بگيره، ممنون ميشم راهنمايي كنيد،
      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        دوست عزیز با توجه به انقضای مدت قرارداد، مالک میتواند بسته به نوع قرارداد (رسمی یا عادی و مصوب سال 76، 56و ..؟ )درخواست دستور تخلیه بدهد که بسته به موارد فوق طی یک 3 روز تا دو هفته شما وموظف به تخلیه ملک استیجاری میشوید. و تنها در شرایط بروز اتفاقات غیر مترقبه امکان دارد که زمان تخلیه به تعویق بیفتد.به شما پیشنهاد میکنیم که با موجر به توافق برسید و مبلغ اجرت المثل را برای ایام تصرف (خارج از اجاره نامه ) به ایسان پرداخت نمایید.
      
پاسخ دادن 1 0

محمدرستگار

محمدرستگار

        باسلام ووقت بخیر 
بنده حدود۵ماه پیش یک منزل استیجاری برای خودم رهن کردم به مبلغ ۵میلیون ودیه ومبلغ ۵۰۰هزارتومان اجاره ماهیانهحدودیه هفته پیش صاحب خانه سرزده درب خانه رازدویاالله گفت ووارد خانه شدبه همراه یک نفردیگر امدند بالا وخانه رابدون اطلاع من وهمسرم به نفره دوم نشان داد ورفتند بعداز چندروز بنگاهه سره کوچه من راخواست و به من گفتن که خانه رافروخته وشمابایدخانه راتخلیه کنیدواگرتخلیه نکنید قانونی اقدام میکنیم من هم مات ومبهوت شدم وبیرون امدم درصورتی که اجاره ماهنوز ۷ماه از موعدقانونی ماننده یعنی تابرج ۹۸/۱۰میخاستم بدونم ایاقانونن میتونن این کاررابکند ومن تنها چیزی که گفتم بهشان این بود که من ۱۵میلیون خسارت میگیرم تا بلندشوم ایا این حق به من داده میشود که بایدرضایت من راجلب کنن یانه 
ممنون میشم اگه زودتر جواب من روبدهید 

      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        با سلام ، بله ایشان نمیتواند بجز موارد خاص که در مقاله امده یکطرفه اقدام به فسخ اجاره نماید لذا اگر به شکل توافقی با شما قرارداد استیجاری فسخ نشود ، با طرح دعوی از طرف ایشان ،شما با اثبات ضرر و زیانی که به علت فسخ پیش از موعد اجاره متحمل میشوید میتوانید درخواست خسارت کنید. همچنین تا زمانی که ملک مورد اجاره در تصرف قانونی شماست ، موجر نمیتواند بدون اجازه و هماهنگی قبلی شما وارد منزل شود. 
      
پاسخ دادن 1 0

نرجس

نرجس

        سلام،ما باقرارداد یک ساله خانه ای اجاره کرده ایم،و تا تاریخ 25/5/98فرصت داریم،اما صاحب خانه میگوید برخیزیم و موتور مان را نمی گذارد در خانه بگذاریم،و خودش موتور دارد و در خانه میگذارد و مقداری وسایل نیز در زیر راه پله گذاشته است ،خانه پارکینگ ندارد و راهروی به اندازه دو موتور دارد که صاحب خانه موتور خود را آنجا میگذارد اما نمی گذارد ما موتور مان راآنجا بگذاریم،و به خاطر همین میخواهیم شکایت کنیم ایا فایده ای دارد،لطفا راهنمایی کنید
تشکر
      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        	با سلام صاحبخانه (موجر) تنها تحت شرایط خاصی مبتواند درخواست تخلیه پیش از موعد و فسخ اجاره داشته باشد که موارد آن را به تفصیل میتوانید در مقاله " تخلیه ملک استیجاری" مطالعه فرمایید. لذا در صورت اجبار شما به تخلیه (اگر به تعهدات خود در موارد مندرج در اجاره نامه متعهد بوده اید )وی موظف به پرداخت خسارت خواهد شد.از طرفی باید بدانید فضای راهرو و امثالهم برای ساکنین فضای مشاع محسوب میشود و نمیتوان از آن استفاده شخصی کرد. (مقاله " مشاعات" را مطالعه نمایید)لذا اگر شما هم با پارک کردن موتور صاحبخانه مشکل دارید میتوانید از وی بخواهید از این کار خودداری کند و هر دو طرف میتوانند به این امر اعتراض و پیگیری قانونی داشته باشند.
      
پاسخ دادن 0 0

سعید

سعید

        سلام مرداد۹۷خانه ام را اجاره داده ام چند ماه قبل از اتمام قرارداد در فروردین ماه۹۸ مستاجرم درخواست تخلیه کرد که من مقداری از پول رهن را به ایشان دادم و پشت قولنامه مستاجر قید شد که ایشان تا پایان اردیبهشت تخلیه کند،حالا مستاجر منصرف شده است،حالا خانه را تخلیه نمیکند،آیا با شکایت میشه حکم تخلیه گرفت؟و چند روز طول میکشه؟
خیلی خیلی متشکر
      
پاسخ دادن 1 0

خانه لند

خانه لند

        با سلام. دوست عزیز چند نکته قابل توجه است.اول اینکه ملک شما مشمول قوانین موجر و مستاجر چه سالی میشود(76،56، ....؟ ) دوم آنکه نوع قرارداد استیجاری شما رسمی باشد یا عادی.امابه ظور کلی با توجه به توافق کتبی در جهت تخلیه پیش از موعد ، امکان درخواست دستور تخلیه (و نه حکم تخلیه ) برای شما وجود دارد که با تنظیم اظهار نامه ای بر همین مضمون و ارائه مدارک قانونی توافق شما برای تخلیه زودهنگام و رسید پرداخت بخشی از ودیعه ، از طریق شورای حل اختلاف میتوان اقدام نمود. حکم نهایی قطعا با نظر شورا تعیین خواهد شد اما از زمان ابلاغ دستور تخلیه ظرف 3 روز مستاجر مهلت تخلیه دارد. برای اطلاععات بیشتر در مورد تخلیه ملک استیجاری مقاله " تخلیه ملک استیجاری" را مطالعه نمایید. 
      
پاسخ دادن 0 0

رامین

رامین

        سلام وقت بخیر
بنده خانه ای را به مدت یکسال اجاره کردم و در حال حاضر یکماه از قرارداد اجاره میگذرد. و میخواهم قرارداد را بطور ناگهانی فسخ کنم، چه مقدار خسارت باید به مالک بپردازم؟
      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        سلام ، مستاجرتنها و تحت شرایط خاصی امکان فسخ قرارداد اجاره را دارد و در غیر اینصورت تنها با موافقت موجر یا طرح دعوا این امکان وجود دارد که عموما شامل عودت حق کمیسیون پرداختی موجر به وی از طرف مستاجرو باقی خسارتهایی که صاحبخانه (با اثبات قانونی) در نتیجه فسخ اجاره متحمل میشود. 
      
پاسخ دادن 0 0

حمدالله رضایی

حمدالله رضایی

        سلام،
من خانه ای را با مستاجر خریدم و در بنگاه یک اجاره نامه جدید با مستاجر تنظیم کردم (به صورت دستی).

1- آیا برای اجاره نامه هم کد رهگیری رسمی صادر می شود؟
2- اگر زودتر از موعد قرارداد اجاره رو فسخ کنم چه میزان خسارت به مستاجر باید پرداخت کنم؟

ممنون
      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        با سلام کلیه قرار اد ها و قولنامه ها چه خریدو فروش و چه استیجاری و چه بشکل رسمی و چه عادی میبایست در سامانه ثبت اسناد و املاک کشور ثبت و کد رهگیری املاک دریافت نمایند تا از اعتبار قانونی برخوردار شوند. مقاله های خانه لند را در این خصوص مطالعه فرمایید (کد رهگیری املاک چطور امنیت معاملات را تضمین میکند ) (آشنایی با انواع سند مالکیت ) در مورد سوال دوم شما برای فسخ اجاره پیش از موعد ، باید دلایل قانونی برای این امر داشته باشید در صورت عدم توافق با مستاجر امکان فسخ اجاره وجود ندارد بعلاوه باز پرداخت حق کمیسون بنگاه که مستاجر پرداخت کرده به ایشان با بر عهده شماست ،همچنین باید حداقل از یک ماه قبل مراتب را به ایشان اعلام و عموما با پیگیری قانونی ایشان پرداخت میزان خسارتی را که بعلت فسخ قرارداد اجاره بر ایشان وارد شده که قابل اثبات باشد با شما خواهد بود
      
پاسخ دادن 0 0

بهرام

بهرام

        با سلام
بنده یک آپارتمان مسکونی را اجاره دادم و مستاجر بنده ۲ سال در آن سکونت داشت. بعد از اینکه برای سال سوم با ایشان تمدید کردم متوجه شدم که خانه را با هزینه خودش حدود ۳ ماه بازسازی کرده و به من نگفته و وقتی من متوجه شدم یک دست نویس به من داد که حدود ۵۳ میلیون تومان در خانه خرج کردم. حدود ۱۱ ماه از قرارداد باقی مانده.
آیا روشی هست که من قرارداد را فسخ کنم و آیا مستاجر میتواند پول بازسازی را از من بگیرد؟
با تشکر
      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        با سلام، هر گونه تغییرات و تعمیرات ملک اجاره ای خصوصا از نوع اساسی باید با اطلاع کامل و موافقت موجر(مالک) صورت پذیرد و حتی اگر شما به عنوان مالک نسبت به این تغییرات اعتراضی دارید علاوه بر حق فسخ اجاره بشکل یک طرفه ، امکان دریافت خسارت نیز وجود دارد .
      
پاسخ دادن 0 0

سروش محمدی

سروش محمدی

        سلام با عرض ادب
مغازه ای را در سال ۹۵ اجاره کردم با در حال گرفتن جواز کسب و در قرارداد هم قید شده جواز کسب در حال گرفتن است . ولی مغازه ۲ ماه بعد بعلت پیگیری کردن جواز کسب پلمپ شد و موجر از پرداخت ودیعه امتناع کرد . موجر ۷ ماه بعد با انصراف از ادامه جواز کسب مغازه را فک پلمپ کرد و در دادگاه شکایت ۹ ماه اجاره مغازه بعد از فک پلمپ کرد آیا صاحب مغازه میتواند طلب اجاره مغازه بدون جواز کند و قاضی رای میده؟ و چند ماه مغازه پلمپ باشد مغازه فسخ قرارداد میشود؟ ( با تشکر از زحمات شما)
      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        دوست عزیز پیگیری جهت دریافت جواز کسب منجر به پلمپ مغازه نمیشود و تنها ممکن است به دلایل مختلف ارائه جواز کسب (طی مدت زمان معینی برای اعلام آن از سمت مراجع قانونی وجود دارد) رد شود از طرفی بسته به اینکه دریافت این جوازبرای چه کسی اقدام شده و توافقات کتبی شما در قراردادو علت واقعی پلمپ مغازه ، روند پیگیری شما و رای قاضی متفاوت خواهد بود. همچنین اگر علت پلمپ موجر بوده باشد ، امکان دریافت خسارت از وی بجهت پلمپ هم برای شما بوجود میآید. درخواست فسخ اجاره از طرف چه کسی صورت میپذیرد؟؟ به شما پیشنهاد میکنیم از طریق یک وکیل اقدام به پیگیری قانونی و دریافت حقوق خود نمایید. 
      
پاسخ دادن 0 0

حسین اسلانی

حسین اسلانی

        سلام. بنده یک واحد آپارتمان را به دو نفر که تهداد نفرات در قرارداد نوشته شده اجاره داده ام. اما تعداد نفرات بیشتری الان در منزل من سکونت میکنند. روال پیگیری چطور هست و چقدر زمان طول میکشه تا به نتیجه برسم؟
سوال دوم اینکه اگر مغایرت های جزیی در متن بین مباهی نامه و کد رهگیری وجود داشته باشد کدام یک معیار عمل خواهند بود؟
      
پاسخ دادن 1 0

خانه لند

خانه لند

        با سلام ، هر نوع تخلف مستاجر از مندرجات قرارداد اجاره از جمله مغایرت تعداد ساکنین ، امکان اعتراض قانونی را برای شما به وجود میآورد. در ابتدا با تنظیم یک اظهار نامه به شکل دقیق موضوع و رفع آن را به مستاجر ابلاغ نمایید و در صورت عدم تغییر وضعیت ، میتوانید اقدام به فسخ یک طرفه قراردداد و درخواست تخلیه ملک نمایید. همچنین کد رهگیری شناسه ای ایست که در یک قرارداد قانونی و معتبر ثبت میشود لذا تنها اجاره نامه دارای کدرهگیری اعتبار قانونی خواهد داشت. البته مبایعه نامه برای قراردادهای خرید فروش (بیع)بکار میرود و احتمالا منظور جنابعالی قولنامه عادی ست؟
      
پاسخ دادن 0 0

احمد

احمد

        سلام و عرض ادب،ببخشید ما با یه بنگاه ک جواز کسب هم ندارد رفتیم یه خانه واسه اجاره دیدیم پسندیدیم،بعدش ۷۰ درصد کل مبلغ رهن رو املاکی کارت بانکی رو از ما گرفت و گفت وقت تحویل خونه مابقی مبلغ رو بدین،ولی بعد اینکه ۷۰ درصدو بهش دادیم مشکوک شدم گفتم کاش سند صاحب خونه رو میدیدیم از کجا معلوم صاحب خانه کیه،فرداش رفتم گفتم من قولنامه کد رهگیری دار میخوام،ولی بعد از چند روز یه فرم قولنامه کد رهگیری دار رو پرینت کرد و مشخصات ما رو وارد کرده بود بهش گفتم پس کد رهگیری چرا جلوش عددی نیس ک من بخوام پیگیری کنم،گفت کد نمینیوسن جلوش همینطوریه،منم دیگه خیلی مشکوک شدم بهش خودش ترسید گفت فسخ ونیم و پولتونو تا ۴ روز دیگه پس میدم ولی به احتمال خیلی زیاد میدونم بازم دبه میکنه،لطف میکنین راهنمایم کنین
      
پاسخ دادن 1 0

خانه لند

خانه لند

        با سلام 1- با توجه به اینکه بنگاه بدون مجوز کار میکند میتوانید این موضوع را به اتحادیه مشاورین املاک اطلاع دهید چراکه هر گونه فعالیت مشاوراملاک بدون مجوز های لازم،غیر قانونی بوده و علاوه بر پلمپ دفتر ، از 6 ماه تا 2 سال زندانی به دنبال خواهد داشت. 2- همچنین مشاورین املاک سراسر کشور از تنظیم چنین قراردادی منع شده اند و آنجاکه قرارداد (مبایعه‌نامه‌ و اجاره‌نامه )کاغذی هیچ اعتباری ندارد ، متاسفانه بدون اثبات ، پیگیری قانونی شما برای بازگشت پول دشوار خواهد بود اما میتوانید بنا به دومورد ذکر شده در بالا ، بنگاه را تحت فشار قرار داده و از این طریق وجه خود را پس بگیرید. جهت اطلاع از اهمیت کد رهگیری درمعاملات ملکی مقاله خانه لند را مطالعه فرمایید : کد-رهگیری-املاک-
      
پاسخ دادن 0 0

محمد

محمد

        سلام.مستاجر طبقه بالایی من مراعات نمیکند شبها تا ساعت 3 نیمه شب سروصدا دارد . خانواده اش را میفرستد خانه پدرش و رفقای مجردی می آورد برای قلیان کشی.3ماه تحمل کردم . مرد 45 ساله کفتربازی میکند . و همیشه آزار واذیت برای بنده و همسایه ها دارد . چطور میتوانم بیرونش کنم و اینکه به ساختمانم خسارت زده چطور میتونم ازش بگیرم/ممنون
      
پاسخ دادن 2 0

خانه لند

خانه لند

        با سلام مجموعه قوانینی تحت عنوان قانون تملک آپارتمانها با مبنای قضایی تدوین شده است و شما با ابلاغ یک اظهار نامه به مستاجر در مورد رعایت قوانین آپارتمان نشینی ، یک ماه به وی مهلت بدهید و پس از آن دلایل خود را مستند کنید و سپس امکان پیگیری قضایی دارید.
جهت مطالعه بیشتر در این خصوص مقاله خانه را بخوانید : 

:https://khaneland.com/-مقالات-خرید-و-فروش-آپارتمان/articleid/4/مشاعات-ساختمان

بعلاوه اگر در مفاد قرارداد اجاره رعایت سکوت هم ذکر شده است ، به شما امکان فسخ قرارداد را میدهد. اما پیشنهاد ما به شما حل و فصل دوستانه با مستاجر است چرا که معمولا روال پیگیری شما در دادگستری یک سال طول میکشد و اگر مدل قرارداد شما کوتاه تر از این زمان باشد، پس از گذشت این زمان عملل موضوع دادخواست شما منتفی خواهد شد
      
پاسخ دادن 2 0

علی اکبرزاده

علی اکبرزاده

        سلام. ممنون از سایت خوبتون
ملکی را برج 1 خریداری نمودم که دارای مستاجر بود (رهن) موقع معامله گفتند 2 ماه دیگر موعدش تمام و تخلیه میکند. اجاره نامه رو هم گفتند گم کردیم.
الان خواستم آخر خرداد تخلیه کنه ، اجاره نامه آوردن تا آخر آبان قرارداد دارن. من خودم مستاجرم و هرچی پول داشتم دادم این آپارتمان رو خریدم الان میخواهم توش ساکن بشم. و قرارداد اجاره من تمام میشه .

راهکارم جهت تخلیه مستاجر چیست ؟
      
پاسخ دادن 1 0

خانه لند

خانه لند

        با سلام باید دو نکته را در نظر داشته باشید، اول از زمان عقد قرارداد خرید و فروش یک ملک ، تمامی حقوق و مسائل مرتبط با ملک و مستاجر آن در حیطه مالک جدید قرار میگیرد و نکته دوم آنکه هر نوع توافق شفاهی و خصوصا بدون حضور شاهدین امکان دخالت قضایی و قانونی را تقریبا غیر ممکن میکند. همچنین عموما در انتهای هر قولنامه عبارتی با مضمون "کلیه خیارات ولو خیار غبن به استثنا خیار تدلیس از طرفین ساقط گردید" که بیانگر سلامت شیوه عقد قرارداد و رد هر نوع تخلف یا دروغ و .. در زمان امضای قرارداد برای طرفین می باشد.در مورد بخصوص شما ، پیشنهاد ما آن است که در اجاره نامه بررسی نمایید که آیا شروطی برای حق فسخ قرارداد برای مالک در نظر گرفته شده است در غیر این صورت بجز فسخ توافقی با مستاجر ، امکان فسخ برای شما وجود ندارد.
      
پاسخ دادن 1 0

رضا

رضا

        ۲ ماه مغازه ای رو با یه مشاور املاک قراداد بستم ول ی تا الان بدلیل اینک۶ مستاجر حضور نداشته قراداد و به من ندادن امکان فسخ قرارداد به چه صورته ؟ 
      
پاسخ دادن 1 0

خانه لند

خانه لند

        معمولا در زمان عقد هر گونه قرارداد چند ماده به شرایط فسخ برای طرفین قرارداد اختصاص داده میشود ، همینطور تنها هزینه قابل پرداخت به بنگاه املاک شامل کمیسیون و حق الزحمه ایست که در زمان عقد قرارداد اجاره یا خرید و فروش پرداخت میشود و مورد دیگر بجز آن تخلف محسوب می شود. به هر حال بسته به شرایط توافقات دیگرشما با بنگاه املاک و تخلف آنها از مواد مندرج، امکان پیگیری از اتحادیه مشاورین املاک و فسخ قرارداد وجود دارد.
      
پاسخ دادن 1 0

محمودی

محمودی

        خونه رو به مستاجر از قرار ۵۰ میلیون ودیعه و ماهانه ۱۱۰۰ آجاره دارم شش ماه اس با تمام مکاتبات از پرداخت آجاره امتناع میکند و مفرمایند مبلغ را از ودیعه کم کنم در صورتی که شرط ما مبلغ قید شده در قرارداد بود حالا اگر بخواهم اجاره خودم را بگیرم فرمولی دارد
      
پاسخ دادن 1 0

خانه لند

خانه لند

        زمانیکه مستاجر در پرداخت اجاره تاخیر داشته باشد و باعث ضرر موجر (مالک ) شود ملزم به جبران خسارت خواهد بود. شما با اثبات ضرر و میزان آن میتواند از طریق قانونی اقدام به شکایت نماید.همچنین می توانید با ارسال یک اظهارنامه رسمی به مستاجر مبلغ اجاره را در سر موعد خواستار شوید.حتی امکان فسخ قرارداد اجاره هم وجود دارد.البته چنین پروسه هایی زمانبر هستند و همواره پیشنهاد ما حل و فصل مسالمت آمیز طرفین قرارداد است.
      
پاسخ دادن 0 1

فرخی

فرخی

        سلام
خانه ای اجاره کرده ام و الان قصد فسخ قرارداد پیش از موعد را دارم.ایا باید مستاجر بعدی برای ملک را من پیدا کنم ؟ یا فقط اجاره یک ماه اضافه را پرداخت کنم کافی میباشد؟
      
پاسخ دادن 1 1

خانه لند

خانه لند

        فسخ قرارداد اجاره ملک به دو صورت وجود دارد. فسخ قبل از تحویل ملک و فسخ بعد از تحویل ملک. در هر دو حالت ، در صورت وجود یک نقص و عیب در عینِ مستاجره (ملک ) و یا عدم تطابق ملک اجاره ای با قرارداد تنظیم شده، مستاجر میتواند اقدام به فسخ قرارداد کرده و تمامی ودیعه و اجاره بهای پرداختی نیز میبایست به طور کامل به وی پرداخته شود. در حالتی که ملک یا قرارداد مشکلی نداشته باشد، و یا در متن قرارداد جهت فسخ از سمت هر یک از طرفین ، ماده ای پیش بینی نشده باشد، مستاجر امکان قانونی جهت فسخ نداشته و باید با توافق رسیدن با موجر اقدام به فسخ نماید. اما به طور عرف پرداخت اجاره یک ماه کفایت میکند و نیاز به اقدامات دیگری نیست. 
      
پاسخ دادن 0 1

احمد

احمد

        با سلام مدت اجاره نامه ما دی ماه ۹۷تمام شد و به مدت ۶ ماه وبا مبلغ متفاوت قولنامه اجاره قبلی را پشت نویسی کردیم حالا بنده بدلیل خرید ملک زودتر از موعد میخوام منزل را تخلیه کنم و این را هم یک ماه زودتر گفته ام ایا موجر میتواند ادعای خسارت کند ویا به هر دلیلی مخالفت کند ....ممنون از شما
      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        هر گونه پشت نویسی قرارداددر صورت امضا و وجود شاهدین اعتبار قانونی داشته و شما تنها در شرایط خاص امکان فسخ اجاره دارید یا در مواد قرارداد جهت فسخ اجاره از سمت هر یک از طرفین ، ماده ای پیش بینی نشده باشد، و یا توافق شفاهی باشد، لذا باید با توافق رسیدن با مالک اقدام به فسخ اجاره نماید. اما به طور "عرف "پرداخت اجاره یک ماه کفایت میکند و نیاز به اقدامات دیگری نیست.
      
پاسخ دادن 0 0

جواد

جواد

        سلام خسته نباشید مغازه ی اجاره کردم و سه ماه نگذشته و به من ضرر زیان مالی رسونده با مالک قبل به یک ماه گفتم و الان میگوید یا باید یه نفر جای خود بگذاری یا باشد اجاره یه سال رو پرداخت کنم چیکار کنم
لطفت هرچه سریعتر جواب بدین 
      
پاسخ دادن 6 5

مهدی نظرپور

مهدی نظرپور

        سلام ملکی دارم که مستاجر آن اجاره را دیر پرداخت می کند (تقریبا هر دوماه) آیا می شود در این مورد کاری کرد؟ آیا می توانم قرارداد اجاره فسخ کنم؟
      
پاسخ دادن 6 4

خانه لند

خانه لند

        اگر مستاجر در پرداخت اجاره بها تاخیر داشته باشد وباعث تضرر مالک شود ملزم به جبران خسارت خواهد بود. موجر (مالک ) با اثبات این ضرر و مقدار آن میتواند از طریق قانونی اقدام به شکایت نماید.همچین موجر می تواند با ارسال یک اظهارنامه رسمی به مستاجر مبلغ اجاره را در سر موعد خواستار شود.
      
پاسخ دادن 2 0

ارسلان هاشمی

ارسلان هاشمی

        خانه ای را اجاره کرده ام که شهریور 97 قرارداد اجاره این خانه به پایان رسیده است و من بدون تمدید رسمی اجاره نامه، هنوز مستاجر ملک هستم و اجاره را نیز می پردازم. الان دیگر ملک مورد نظر را برای اجاره نمیخواهم. چطور میتوان قراردادی که تمدید نشده است را فسخ کرد؟ ایا اصلا امکان چنین کاری هست؟
      
پاسخ دادن 8 0

خانه لند

خانه لند

        سلام اگر اجاره نامه را پشت نویسی کرده اید، دارای اعتبار میباشد و شامل شرایط و قوانین فسخ اجاره هم میشود لذا جهت فسخ میبایست از دو سه ماه زودتر اعلام فسخ اجاره نمایید اما اگر صرفا یک توافق شفاهی بوده. عرفا پرداخت اجاره یک ماه را پیشنهاد میکنیم. 
      
پاسخ دادن 2 0

shahab

shahab

        ام ملکی را اجاره کرده ام بعد از 24 ساعت متوجه شدم که همسایگان خوبی ندارم به املاک رفتم گفتم که من این ملک رو نمیخام.خسارت رو پرداخت میکنم مالک هم قبول کرد.الان یک فقره چک یکماهه داخل املاک گذاشته بابته رهنه منزل که از قبل داده بودم یکماه اجاره هم کم کرده.گفتم که باید پول نقد به من بدین ایشون اعلام میکنن که پول شما رو دادم مستاجر قبلی رفته.باید صبر کنی من ملک رو اجاره بدم.تا بتونم به شماپول نقد بدم.الان موندم چیکار کنم لطفا راهنمایی بفرمایی
      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        دوست عزیز شما نمی توانید صرفا بعلت شرایط همسایه ها در خواست فسخ اجاره نمایید.حالا که با موجر توافق بر فسخ اجاره نموده اید میبایست با وی همکاری نمایید البته در ماده 522 قانون آیین دادرسی ،مواردی در خصوص ضرر و زیان تاخیر بازپرداخت مبلغ رهن به مستاجر مطرح شده که شاید بتواند به شما کمک کند.
      
پاسخ دادن 0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید