کدام بهتر است؟رهن کامل یا اجاره ملک بدون ودیعه ؟

رهن-کامل بدون-اجاره آپارتمان

با توجه به شرایط اقتصادی امروز و هزینه های زندگی، و بسیاری از خانواده ها ، خصوصا زوجهای جوان تا رسیدن بازار قیمت مسکن به وضع مطلوب ،اجاره نشینی را انتخاب میکنند . مقاله خانه لند به این موضوع و مقایسه روشهای رهن و اجاره املاک میپردازد.

پس اگر شما هم یکی از خانه اولی ها هستید یا با وجود تسهیلات و وام مسکن همچنان موفق به خرید خانه نشده اید با این مطلب اطلاعات خوبی در مورد رهن کامل آپارتمان و دیگر املاک مسکونی پیدا میکنید .

اجاره خانه و املاک به سه شکل انجام میشود : 

  • اجاره ملک بدون ودیعه و پول پیش

  • رهن کامل ملک

  •  رهن و اجاره توام

اما بگذارید در ابتدا رهن و اجاره را تعریف کنیم :

رهن :  همان پول پیش یا همان ودیعه است و مبلغی ست که مستاجر در ابتدای تنظیم قرارداد به موجر میپردازد و پس از پایان مدت اجاره ملک ، آن را از مالک دریافت میکند . 

اجاره : مبلغ مورد توافق مالک و مستاجر است که ماهانه و مطابق با شرایط تنظیم شده در قرارداد استیجاری توسط مستاجر به مالک پرداخت میشود .

در صورت فسخ قرارداد اجاره ، متناسب با طرف فسخ کننده و شرایط  مندرج در قرار داد  این مبالغ ، با یا بدون خسارت به طرف مقابل پرداخت میشود.

اجاره آپارتمان بدون پول رهن

 اجاره خانه و ملک بدون پول پیش (رهن) نوعی قرارداد است که تنها شامل پرداخت کرایه ماهانه میشود و بیشتر مناسب مالکانی ست که توانایی سرمایه سازی و کار با پول رهن را ندارند و از طرفی تمایلی هم به سپردن پول پیش به بانک و دریافت درصد سود بانکی ندارند. لذا با بالاتر بردن کرایه ماهانه ،از دریافت پول پیش از مستاجر ، چشم پوشی میکنند. گاهی هم ممکن است مستاجر پول رهن را نداشته باشد و خانه را بدون رهن ، اجاره میکند . این مدل قرارداد استیجاری ، نکات مثبت و منفی خاص خود را  دارد که در ادامه به آنها میپردازیم. اما بگذارید اول در مورد نحوه محاسبه ودیعه ملک صحبت کنیم !

رهن-کامل-اجاره آپارتمان

اجاره آپارتمان بدون ودیعه ، رهن کامل و رهن و اجاره، سه مدل از قراردادهای استیجاری خانه و املاک مسکونی هستند.

محاسبه اجاره بها بدون پول رهن : 

فرمول کلی برای محاسبه اجاره بدون رهن کامل به شکل زیر است :

اجاره بدون رهن =         مبلغ رهن کامل  ×  ۳۰۰۰۰          

                                                 ۱۰۰۰۰۰۰       

برای تعیین مبلغ رهن کامل خانه هم دو حالت داریم :

1- آپارتمان و واحد مسکونی نوساز :

 رهن کامل   =      قیمت هر متر مربع × متراژ واحد   

                                           4

2- خانه قدیمی (خانه کلنگی ) :

 رهن کامل =        قیمت هر متر مربع  ×  متراژ واحد     

                                                       6

در این حالت ، اجاره بها با توجه به مبلغ رهن کامل واحد مسکونی محاسبه میشود و یکی از شاخص های تعیین کننده آن حداکثر سود بانکی پرداختی در آن زمان است . گرچه میزان رهن کامل خانه و آپارتمانها درحال تغییر است اما به طورکلی برای هر1 میلیون تومان ،معادل  30 هزار تومان است. پس با یک تناسب ساده  میتوانید برای کل متراژ، میزان کرایه ماهیانه بدون رهن را محاسبه کنید. مثلا اگر قصد اجاره آپارتمان در محله سهروردی را داشته باشید ، در حال حاضر اجاره ماهیانه برای یک خانه نوساز، بدون رهن معادل 90 هزارتومان برای هر مترمربع واحد مسکونی و برای یک واحد چند سال ساخت با امکانات و پارکینگ ، حدودا 75 هزارتومان در نظر گرفته میشود. برای خانه های چند سال ساخت بدون امکاناتی نظیر پارکینگ و آسانسور هم  اجاره بدون پول پیش  ، در حدود 45 هزارتومان به ازای هر متر مربع در محله سهروردی می باشد . همچنین به منظور محاسبه دقیقتر این مقادیر ،بنگاه املاک محل ، متناسب با سن بنا و سایر شرایط واحد مسکونی و وضعیت بازار روز مسکن، قادر به کارشناسی قیمت املاک هستند.

>> آخرین املاک را جهت رهن و اجاره در فروشگاه املاک خانه لند مشاهده فرمایید !

رهن و اجاره خانه  :

 بعضی از صاحب خانه‌ ها به دلایل متعدد مثل تامین هزینه های کسب و کار، تمایل دارند مبلغی را به عنوان پیش پرداخت در کنار اجاره ماهانه از مستأجر دریافت کنند که در زمان اتمام مدت قرارداد موظف به بازپرداخت پول پیش به مستاجر هستند. بسیاری از مالکین بنا بر ملاحظات شرعی  ، اجاره بهای آپارتمان و خانه را هرچند کم به منظور خودداری از بحث ربای ملکی دریافت میکنند.

رهن کامل املاک :

در حالت سوم ،مالک ترجیح میدهد با دریافت مبلغ قابل توجهی به عنوان ودیعه یا رهن کامل ، از دریافت کرایه ماهیانه صرف نظر کند. دراین روش هم ،در زمان انقضای اجاره ،موظف به برگشت دادن این پول به مستاجر است.

مقایسه مدل های اجاره یک ملک :

رهن-کامل-اجاره آپارتمان

 رهن واجاره توامان خانه و آپارتمان برای هر دو مستاجر و مالک مناسبتر بنظر میرسد

فواید و معایب رهن کامل خانه :

طبیعتا برای مستاجرین بهتر است که بجای پرداخت ماهیانه اجاره ، مبلغ اولیه را تحت عنوان ودیعه به موجر پرداخت کنند و نهایتا در زمان اتمام قرارداد هم این پول به آنها برگردانده شود همچنین اگر در زمان اتمام مدت اجاره ، موجر نتواند پول پیش را به شما بازگرداند ، دست شما برای تعیین زمان تمدید قرارداد و شرایط آن بازتر خواهد بود. از طرفی ممکن است مستاجر در پایان زمان اجاره ، به دلایل مختلف از جمله نارضایتی از ملک یا همسایه ها و ... تمایلی به تمدید  نداشته باشد یا حتی زودتر قصد تخلیه ملک را داشته باشد و از آن طرف هم مالک پول رهن را جهت بازپرداخت آماده نداشته باشد بنابراین  مالک و مستاجر درگیر بحث و جدالهایی بر سر عودت رهن کامل ملک شوند. همچنین گاهی موجر به بهانه عدم دریافت اجاره ، مبلغ رهن کامل را به شکل غیر موجهی بالا عنوان میکند و بسیاری از مستاجرین از اجاره آن ملک  منصرف میشوند.

فسخ قرارداد اجاره با رهن کامل بعلت در گرو بودن پول مستاجر نزد مالک معمولا دردسر بیشتری نسبت به دیگر قراردادهای استیجاری دارد.

همچنین همانطور که پیشتر اشاره کردیم ، رهن کامل خانه از نظر شرع اسلام هم ، بنوعی ربا محسوب میشود هرچند به عنوان یک راه حل ، مبلغی بسیار ناچیز تحت عنوان کرایه خانه ماهیانه از مستاجر دریافت میشود.

فواید و معایب اجاره خانه بدون رهن :

از جمله فواید این مدل قرارداد آنست که ، با توجه به شرایط  تورم در جامعه و تغییرات نرخ دلار و طلا که خود بر بازار قیمت مسکن تاثیر میگذارند ، ارزش روز ودیعه در انتهای مدت اجاره خانه کمتر از زمان پرداختش میشود که طبیعتا برای مستاجر مطلوب نیست؛ درحالیکه میتواند با همین پول در محل دیگری سرمایه گذاری یا ایجاد کسب و کار کند. به شکل متقابل از آنجا که مالک نمیتواند پولی تحت عنوان ودیعه از مستاجر دریافت و در بانک یا با روشهای دیگر سرمایه گذاری کند ، اجاره بدون رهن از این نظر برای موجر به صلاح نیست. از طرف دیگر اگر مستاجر بتواند از عهده کرایه خانه ماهیانه بر آید، این مبلغ برای مالک (موجر) در هر ماه قابل توجه بوده که در پایان مدت قرارداد هم نیازی به بازپرداخت آن ندارد. همچنین با توجه به عدم در گرو بودن مبلغی به عنوان ودیعه ، شرایط فسخ زود هنگام  هم برای طرفین قرارداد راحتتر خواهد بود.

از دیگر معایب اجاره بدون رهن برای موجر آن است که اگر مستاجر نتواند مبلغ کرایه خانه  را در چند ماه بپردازد ، مالک نمیتواند مبلغ آن را جز از راه پیگیری قانونی جبران نماید. درحالیکه ، در صورت وجود ودیعه ، موجر میتواند اجاره عقب افتاده را از آن کم کند.

مزایا و معایب رهن و اجاره همزمان خانه :

 رهن و اجاره توام خانه بر آیندی از مزایای دو روش بالا یعنی اجاره بدون رهن و رهن کامل را دارد . همینطور از آنجا که مستاجر ماهانه مبلغ کرایه را پرداخت میکند ، میتواند از آن مانند یک اهرم فشار در جهت رفع سریعتر امور ملک استیجاری توسط موجر استفاده کند. همچنین با تبدیل نسبتهای ودیعه و اجاره بها ، مالکین میتوانند متقاضیان بیشتری برای اجاره دادن ملک خود پیدا کنند و در مجموع برای هر دو طرف درصدی از موفقیت در مذاکره املاک وجود خواهد داشت. از معایب آن هم میتوان به توانایی مالی تعداد محدودی از مستاجرین جهت پرداخت همزمان اجاره بها و رهن در زمان تنظیم قرارداد اجاره اشاره کرد.

اگر شما هم قصد اجاره یا خرید خانه دارید و یا میخواهید ملک خود را برای اجاره ثبت نمایید به فروشگاه املاک خانه لند سربزنید. 

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید