مصوبات جدید مالیات بر درآمد املاک اجاره ای و ساخت مسکن سال 98

مالیات بر درآمد اجاره ساخت 98

فرمول جدید مالیات بر درآمد املاک اجاره ای و ساخت مسکن در سال 98 اعلام شد!براساس مصوبات هیئت دولت در سال 98 همه سازندگان مسکن مکلفند از فرمول جدید اقدام به پرداخت مالیات بر ساخت و فروش آپارتمان‌های با پروانه‌ ساختمانی صادره از سال 95 نمایند.جهت اطلاع از جزئیات این مالیاتها با خانه لند همراه باشید.

صاحبان املاک مختلف مانند دیگر شاغلان یک جامعه با کسب درآمد از ملک خود از طریق اجاره یا کسب و کار و .. موظف به پرداخت مبلغ و درصد مشخصی از سود خود به اداره مالیات هستند که به آن مالیات بر درآمد هم گفته میشود. به شخص پرداخت کننده این نوع مالیات هم مؤدی گفته میشود. 

مالیات بر درآمد املاک اجاره ای :

موجرین در پایان هر سال تا تیرماه سال بعد موظف به پر کردن فرم مالیاتی بنام اظهارنامه مالیاتی و ارائه آن به اداره مالیات هستند. و درصورت عدم پرداخت در زمان تعیین شده ، مشمول جرائم مالیاتی خواهند  شد.

محاسبه مالیات بر درآمد اجاره املاک سال 98 :


  0.25 *(هزینه استهلاک و تعمیرات ملک استیجاری) — مبلغ اجار ه بها ( به شکل نقدی و غیر نقدی) 

درصورتیکه صاحبخانه (موجر) خودش مستاجر باشد، مالیات بر درآمد اجاره وی از مابه تفاوت مبلغ اجاره بهای دریافتی و پرداختیش محاسبه میشود. 

مراحل پرداخت مالیات بر درآمد املاک :

 1.  تکمیل و تسلیم فرم اظهارنامه مالیاتی توسط مالک (مؤدی) به اداره امور مالیاتی
 2. بررسی اظهارنامه مالیاتی مالک
 3.  صدور برگه تشخیص و ابلاغ به مؤدی

مالیات بر درآمد اجاره ملک تجاری :

با توجه به تعریفی که برای مالیات بر درآمد ذکر شد، برای مغازه و هر نوع ملک تجاری استیجاری، مالیات بر درامد (کسب ) به عهده مستاجر و مالیات بر درامد اجاره با مالک (موجر ) میباشد.

مالیات بر درآمد ساخت و فروش مسکن در سال 98 :

بر اساس مصوبات هیئت دولت در سال 98 همه سازندگان مسکن شامل سازنده‌های حقیقی (  شخصی‌ سازها، بساز و بفروش‌ها و تعاونی‌های مسکن)  و همینطور سازنده‌های حقوقی ( شرکت‌های ساختمانی و انبوه‌سازان) مکلفند از فرمول جدید ، اقدام به پرداخت مالیات بر ساخت و فروش آپارتمان‌های با پروانه‌ ساختمانی صادره از سال 95 نمایند.

مالیات بر در امد ساخت و اجاره 98

در گذشته، پایه محاسبات مالیاتی درامد بر ساخت مسکن با توجه به ارزش منطقه ای املاک با مبلغی در حدود یک دهم درصد از قیمت روز هر واحد مسکونی تعیین میشد .

فرمول جدید محاسبه مالیات بر درآمد ساخت و فروش : 

در فرمول جدید ، مبلغ مالیات بر درآمد ساخت و فروش آپارتمانهای دارای پروانه صادر شده از ابتدای سال 95 به بعد ، در حدود 4.2 درصد از کل قیمت روز آپارتمان محاسبه میشود. که بجای ارزش منطقه ای ملک ، مبنای محاسباتی مالیات بر ساخت و فروش بر اساس میزان درامد و سود سازندگان خواهد بود. 

به عنوان مثال در تهران که سازندگان آپارتمان تا پیش از این برای فروش یک واحد مسکونی با قیمت متوسط شهر و متراژ متوسط  100 مترمربع زیربنای مفید ، مبلغی در حدود 400هزار تومان، مالیات پرداخت می‌کردند، با فرمول جدید، باید حدود 17 میلیون تومان، مالیات بپردازند.

مشمولان معافیت مالیاتی املاک :

 • مطابق با ماده 52 قانون مدنی ، املاک محل سکونت والدین ، اجداد ،همسر ویا فرزند و نیز محل سکونت افراد تحت تکفل مالک اجارى تلقى نمی شود  مگر اینکه با اسناد و مدارکی ثابت گردد که اجاره بها  پرداخت مى‌شود 
 • بر اساس ماده 56 از قانون مدنی ، اگر مالک ، قسمتی از محل سکونت خود را با مبلغ ماهانه تا سى هزار ریال اجاره دهد ،از پرداخت مالیات بر درامد اجاره معاف خواهد بود 
 • بنا بر ماده 57 این قانون ،اشخاص حقیقى بدون هیچگونه درآمد با حداکثر مبلغ یکصد و بیست و پنج هزار ریال اجاره بهای دریافتی ، از پرداخت مالیات بر درامد املاک و مستغلات معافند 
 • همچنین اگر موجر فرزند معلول یا عقب‌مانده‌اى که قادر به‌کار نباشد در تحت  تکفل خود داشته باشد علاوه بر معافیت مالیاتی درامد بر اجاره املاک ، ماهانه تا ده هزار ریال از درآمد مشمول مالیات اجارى املاک آنها به‌ازاء هر یک از پرداخت مالیات معاف مى‌شود. 
 • املاک استیجاری مشاع با اجاره بهای کمتر از پنج هزار ریال در ماه برای هر مالک ، از پرداخت مالیات بر درآمد معاف خواهد بود. ماده 58 قانون مدنی
 • املاک با زیربنای مفید حداکثر 150 مترمربع در تهران و 200 متربع در دیگرشهرها دارای معافیت مالیاتی درآمد بر اجاره هستند.

آخرین املاک خرید و اجاره آپارتمان و دیگر املاک را در فروشگاه املاک خانه لند پیدا کنید. 

نظرات کاربران
عباس لطفی

عباس لطفی

        بنده و شریکم در یک مغازه 14 متری داخل کوچه کار میکنیم و درامد کافی نداریم و مالک پدر شریکم می باشد و هیچپونه اجاره و رهنی مبلغی در یافت نمیکند آیا مالک از دادن مالیت معاف هستند یا خیر ؟ 
      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        املاک تجاری استیجاری فارغ از متراژ ، مشمول پرداخت مالیات بر درآمد اجاره میشوند اما اگر قرارداد اجاره مغازه به شکل قولنامه ای و غیر ثبتی باشد ، و یا میزان اجاره آن از کمتر 30 هزار ریال باشد ، از پرداخت مالیات بر درآمد اجاره معاف میشود اما سایر مالیاتها و عوارض ملکی و کسبی مشمول پرداخت خواهند بود. لازم به ذکر است که مالیات بر درامد اجاره بر عهده مالک و مالیاتهای کسبی بر عهده مستاجر ملک تجاری ست
      
پاسخ دادن 0 0

ابوالفضل

ابوالفضل

        با سلام
 املاک تجاری در چه متراژی مشمول مالیات بر اجاره هستند.
      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        با سلام بجز استثناعاتی برای املاک مسکونی ، مالیات بر درآمد اجاره املاک تجاری با هر متراژی مطابق با ماده 54 قانون مالیاتهای مستقیم معادل کل مال‌الاجاره (نقدی و غیر نقدی)، پس از کسر بیست و پنج درصد ،بابت هزینه‌ها و استهلاک و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره محاسبه خواهد شد. 
      
پاسخ دادن 0 0

مسعود

مسعود

        دراین موردلطفا" توصیح بیشتربدین .درست فرمودین پس ازکسر ۲۵درصد .اگه پس ازکسر ۲۵درصدمثلا" کل مال الاجاره ۱۸ میلیون بشه چقدرمالیات بایدپرداخت کرد؟
      
پاسخ دادن 1 0

خانه لند

خانه لند

        دوست گرامی،محاسبه مالیات بر درامد املاک اجاره ای براساس جدول املاک مشابه تدوین شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور انجام می شود. که توضیحات آن بطور کامل در تبصره های ماده 53 مالیات بر درامد املاک اجاره ای آمده است. 
      
پاسخ دادن 1 0

اذر

اذر

        سلام ممکنه بفرمائید که اگر کسی در ۱ واحد نشسته و ۱ واحد را به فرزند داده و ۱ واحد را اجاره داده و همگی ۱۵۰ متری هستند .آیا مالیات تعلق میگیرد؟ 
      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        املاک استیجاری با زیربنای مفید حداکثر 150 مترمربع در تهران و 200 متربع در شهرهای مشمول معافیت مالیات درآمد بر اجاره هستند.
      
پاسخ دادن 0 0

.$#٪^:

.$#٪^:

        سلام میگن برای خونه های خالی هم مالیات گذاشتن درسته؟
      
پاسخ دادن 2 0

خانه لند

خانه لند

        	بحث مالیات آپارتمانهای خالی در دست بررسی ست و فعلا تصویب نشده
      
پاسخ دادن 1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید