با رهن و اجاره بالا چکار کنیم؟! (راهکارهای تامین مسکن)

وام-رهن-مسکن

با توجه به تورم موجود در جامعه ،بسیاری از صاحب خانه ها و مالکین با افزایش مبلغ اجاره خانه و یا رهن به شکل نامتعارف ، وضع بازار قیمت رهن و اجاره مسکن را بیشتر از پیش دچار تورم کرده اند .بطوریکه بسیاری از خانواده ها و زوجهای جوان که موفق به خرید خانه نشده اند ، حالا برای اجاره خانه هم با چالش های اقتصادی مواجه شده اند.

اگر از مسائل مربوط به تغییر منطقه و محله زندگی و هزینه های جابجایی و اثاث کشی در بحث اجاره خانه و آپارتمان بگذریم ، افزایش مبالغ رهن و اجاره خانه، این روزها به دغدغه اساسی قشر وسیعی از مردم تبدیل شده است. هرچند که مردم در سرتاسر دنیا با چالشهای تامین مسکن روبرو هستند اما با سیاست گذاری های درست اقتصادی ، این مشکلات میتوانند به شکل صحیحی مدیریت شود. در کشور ما هم مدتی ست که با شرایط جدید بوجود امده در خصوصا افزایش اجاره بهای مسکن ، مدیران اقتصادی در حال بررسی طرحی در جهت ایجاد صندوق وام رهن مسکن هستند که در کناراصلاح طرح جامع مسکن ، میتوان به بهبود اوضاع بازار اجاره خانه و مدیریت بر قیمتها امیدوار شد. در این مقاله به بررسی راهکارهایی برای حل مشکل رهن و اجاره از طریق صندوق وام رهن و دیگر روشهای تامین مسکن میپردازیم:

>> آخرین املاک مورد اجاره در تهران را از فروشگاه املاک پیدا کنید!

وام-رهن-اجاره-مسکن خانه آپارتمان

 • صندوق وام رهن 

صندوق وام رهن هنوز در مراحل ابتدایی و درحال برسی ست اما وزیر اقتصاد عنوان میکند که با ایجاد صندوق وام رهن ، شرایط رهن و اجاره خانه به نفع مستاجرین ساماندهی خواهد شد. با این صندوق ، وامی با نرخی متعادل کننده ، قابل پرداخت به مستاجرین خواهد بود که بدون افزایش تورم ، فشار تامین مسکن و اجاره خانه را از دوش مستاجرین کمتر کند.

در روش پیشنهادی صندوق وام رهن و اجاره به حساب موجر (صاحبخانه) واریز میشود و مستاجرین در عوض سود این وام را بازپرداخت میکنند.(نقل از خبرگزاری مهر)

 • ساخت و ساز مشترک زمین و خانه های کلنگی  

وام-رهن-اجاره-مسکن خانه آپارتمان

ساخت مشارکتی ، گامی به سوی خانه دار شدن مستاجرین!

مشارکت در ساخت هم شیوه ای جدید در جهت ساخت زمین و خانه های کلنگی ست که اگر به شکل درست انجام گیرد، میتواند افرادی که توانایی بازسازی و نوسازی ملک کلنگی خود را ندارند و با روش اقساطی و پیش فروش  ،مستاجرین را یک قدم به سمت مالک شدن جلو ببرد. چرا که در پروژه هایی مثل مشارکت ،خانواده ها و زوج های جوان ، به نسبت پیشرفت آپارتمان سازی ، هزینه مشارکت را میپردازند و ظرف چند سال خود مالک میشوند.

>>  ساخت آسان ملک کلنگی شما با کارشناسان متخصص خانه لند

تصویب افزایش سقف وام خرید مسکن در تهران و دیگر شهرهای بزرگ و کوچک هم میتواند کمک دیگری به خانواده ها و مستاجرین باشد تا با سپرده گذاری محدود و دریافت این وام ، بالاخره موفق به خرید خانه و آپارتمان شوند. آخرین جزئیات وام مسکن را میتوانید از بخش اخبار  دنبال نمایید.

 • افزایش سهم مالیات بر درامد اجاره

وام-رهن-اجاره-مسکن خانه آپارتمان

با مصوبات و سیاست گذاری های اخیر دولت ، میزان مالیات بر درآمد املاک استیجاری افزایش یافته و لذا با اعمال فشار بیشتر بر مالکان و موجرین بی انصافی که اقدام به افزایش نامتعارف اجاره بها میکنند ، بخشی از تورم بازار رهن و اجاره خانه قابل کاهش خواهد بود.

مبلغ مالیات بر درآمد اجاره در حال حاضر با فرمول زیر محاسبه میشود: 

  0.25 X (هزینه استهلاک و تعمیرات ملک استیجاری) — مبلغ اجاره بها ( نقدی و غیر نقدی) 

اگر صاحبخانه خودش مستاجر باشد مالیات بردرآمد اجاره از ما به تفاوت اجاره بهای دریافتی و پرداختیش محاسبه میشود. 

 • تصویب تمدید قرارداد های اجاره یکساله 

در اواخر سال 97 ، لایحه الحاق یک ماده و چند تبصره به قانون روابط موجر و مستأجر به تصویب هیات دولت رسید. که برمبنای آن موجرانِ (صاحبخانه ها) واحدهای مسکونی در قراردادهای استیجاری رسمی و عادی مکلفند در صورت درخواست مستأجر با رعایت مواد این قانون ، پس از پایان مدت اجاره خانه ، قرارداد استیجاری را برای یکسال دیگر هم تمدید کنند و نهایتا مدت اجاره حداقل دوسال خواهد بود. وافزایش اجاره بها هم به شکل متعارف و ده درصدی اعمال خواهد شد.

این لایحه درصورت تصویب در مجلس شورای اسلامی ،به مستاجران کمک میکند که در صورت تقاضای موجر جهت افزایش اجاره خانه یا عدم تمدید قرارداد یکساله استیجاری ، از راه قانون این مسئله را پیگیری کنند و یا با توافق موجر و مستاجر اجاره بها به میزانی بیش از 10 درصد در زمان تمدید شود.

اجاره به شرط تملیک

اجاره به شرط تملیک هم راهی آسان برای خرید خانه و ملک است.آن خرید ملک استیجاری و یا اقساط ماهانه! در خانه لند جزئیات این نوع خرید ملک به تفصیل آمده است!

آخرین آپارتمان و املاک اجاره ای مسکونی ، ادارای و تجاری را در فروشگاه املاک خانه لند مشاهده کنید!

نظرات کاربران
موذنی

موذنی

        کدوم از اینا تصویب شده یا واقعا انجام میشه؟؟
      
پاسخ دادن 1 0

خانه لند

خانه لند

        بجز بحث صندوق وام رهن و تمدید قراردادهای یکساله که در مراحل تایید اولیه و نیازمند تصویب نهاییست ، سایر موارد مطرح شده در مقاله قطعی و در حال انجام است.
      
پاسخ دادن 1 0

نادر

نادر

        سلام لطفا میگین این مشارکت در ساخت روشش چجوریه و چطوری باید قرارداد ببندیم که بسود باشه؟
      
پاسخ دادن 1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید