اجاره به شرط تملیک : نکات مهم قراردادی

نکات-به-شرط-تملیک-اجاره

اجاره به شرط تملیک به این معنی ست که در زمان عقد قرارداد اجاره ، به مستاجر این حق داده شود که پس از اتمام مدت اجاره ، ملک استیجاری به مالکیت وی درآید. قراردادهای اجاره به شرط تملیک که به شکل بیع ( فروش ) و چه اجاره ملک ، دارای نکات مهم قراردادی و معاملاتی هستند که خانه لند با توضیح کامل این نکات میپردازد.

چطور از طریق اجاره ، مالک شویم؟!

قوانین مرتبط با اجاره به شرط تملیک در قانون و آیین نامه عملیات بانکی بدون ربا تدوین شده است و مطابق آنچه که در تعریف بالا آمد ، خرید و مالکیت یک ملک توسط مستاجر، با عقد اجاره نامه ای تحت عنوان "اجاره به شرط تملیک "انجام میشود.

تصور کنید که شخصی بخواهد به شکل اقساطی ملک خود را بفروشد. یک راه آن عقد اجاره به شرط تملیک است. به اینصورت که با دریافت اجاره بهای ماهیانه از طرف مستاجر و تعیین شروطی ، نهایتا ملک یا خانه به مستاجر فروخته میشود. درواقع اجاره بهای ملک ، اقساط خرید ملک استیجاری میباشد. لذا پس از پرداخت منظم اجاره بها و تعهدات قرارداد ، در پایان مدت اجاره ، مستاجر مالک قطعی خانه یا ملک خواهد شد. حتی بدون آنکه نیاز باشد به تنظیم نوشته جدیدی باشد.

در عقد قرارداد های اجاره به شرط تملیک ، این است که مالک میبایست در زمان تنظیم قراداد ، رضایت و اراده خودیش را برای فروش و انتقال خانه و ملکش از طریق اجاره به شرط تملیک به مستاجر ذکر نماید.

طبیعتا چون اجاره به شرط تملیک منجر به فروش آن خانه یا ملک استیجاری میشود ، اقساط پرداختی یا همان اجاره بها مبلغ بیشتری نسبت به اجاره بهای املاک استیجاری دارد.

>> آخرین املاک مسکونی ، تجاری و ادرای را در خرید یا اجاره در فروشگاه املاک خانه لند ببینید!

اجاره به شرط تملیک توسط بانک ها 

اجاره به شرط تملیک تنها برای املاک و اموال غیر منقول نیست و میتواند برای اموال منقول مثل اتومبیل هم بکار رود. از جمله بانکها میتوانند اموال منقول خود را جهت توسعه بخشهای خدماتی ، صنعتی و کشاورزی در قالب تسهیلات اجاره به شرط تملیک یا مصرف اموال بانکی ، به متقاضیان بفروشند. 

متقاضیان برای دریافت این نوع تسهیلات بانکی باید شرایطی داشته باشند :

  1.  خرید مطب پزشکی 
  2.  خرید دفتر وکالت 
  3.  خرید محل دفاتر اسناد رسمی 
  4. خرید ملک مراکز آموزشی 
  5. خرید محلی برای تاسیس واحدهای تولیدی 
  6. خرید ملک برای کسبه و اصناف

عقد قراردادهای اجاره به شرط تملیک چه به شکل بیع و فروش و چه اجاره میتواند برای اموال منقول و غیر منقول مانند کالا ، تجهیزات و کلیه املاک تنظیم شود.

انواع قراردادهای اجاره به شرط تملیک

 دو نکته مهم در تنظیم قراردادهای اجاره به شرط تملیک آن است که در کنار تعیین مبلغ پرداختی  اجاره بها و شرایط پرداخت آن ، باید شروطی هم برای مستاجر ( مالک آینده ) در این نوع قرارداد ذکر شود و وی میبایست به انجام تمامی این شروط متعهد باشد. لذا اگر مستاجر به تمامی شروط قرارداد اجاره به شرط تملیک متعهد بماند ، بی قید و شرط در در پایان اجاره نامه ، مالکیت ملک و خانه را بدست خواهد آورد اما کافیست در انجام شروط مندرج در قرارداد یا پرداخت اهمالی انجام دهد تا مالکیت آن ملک یا خانه را از دست بدهد. 

اجاره به شرط تملیک قرارداد نکات

با 2 روشِ شرط و تملیک میتوان مالکیت را املام و اموال را به افراد انتقال دارد

 2 روش برای گرفتن مالکیت یک ملک در قرارداد اجاره به شرط تملیک وجود دارد :

اول اینکه بدون آنکه در ابتدای عقد این قرارداد ، حق مالکیتی برای مستاجر وجود داشته باشد ، عنوان شود که پس از انجام تعهدات و شروط تعیین شده ،در پایان مدت اجاره ، مالک موظف به انتقال مالکیت ملک یا خانه با کالای مورد بحث به مستاجر میباشد.پس در این روش اگر مالک در انتهای قرارداد از انتقال ملک خودداری نماید ، مستاجر عملا نمیتواند ادعای مالکیتی داشته باشد.

از شرایط قرارداد های اجاره به شرط تملیک ، پرداخت هزینه‌ انتقال، مالیات وعوارض و ثبت ملک در دفاتر اسناد رسمی  توسط مالک میباشد. 

روش دوم انتقال خود بخودی مالکیت به مستاجر پس از پرداخت مال الاجاره تعیین شده و انجام کلیه شرایط و تعهدات قرارداد توسط وی میباشد. در این روش در با انقضای قرارداد استیجاری و پرداخت آخرین قسط ، دیگر نیازی نیست که مالک نوشته یا عملی برای انتقال مالکیت به مستاجر انجام دهد و قطعا مستاجر مالک خواهد شد.

اما چه چیزی در قرارداد اجاره به شرط تملیک باید حتما نوشته شود؟!

در تنظیم این قرارداد ها حتما قید شود که " در قرارداد اجاره به شرط تملیک با انقضای مدت اجاره  و پس از پرداخت آخرین قسط (مال الاجاره توافق شده ) و درصورت عمل به تمامی شروط مندرج در قرارداد ملک از سمت طرفین قرارداد ، عین ملک مورد اجاره به ملکیت قطعی مستاجر درخواهد آمد."

نکات مهم قرارداد اجاره به شرط تملیک 

همانند دیگر معاملات ملکی و قرارداد های معتبر ، نیاز به رعایت نکات مهمی ست که بعدا طرفین قرارداد موجر و مستاجر یا همان فروشنده و خریدار آینده ملک دچار اختلاف و دعوای ملکی نشوند وجود دارد:

  • حق فسخ برای هر یک از طرفین حذف یا اصطلاحا اسقاط شود. مگر آنکه با تاملات دقیق طرفین معامله شرایطی برای فسخ قرارداد پیش از موعد با تعیین خسارت و ضرر و زیان و ... در قرارداد اجاره به شرط تملیک پیش بینی نمایند 
  • مانند سایر قراردادهای استیجاری املاک ، اگر ایرادی ویا شرایط قانونی برای فسخ اجاره وجود داشته باشد ، امکان ابطال معامله و فسخ یک طرفه قرارداد برای افراد بوجود میآید. مثلا شرایط ملک مورد معامله (عین مستاجره ) با آنچه در قرارداد توصیف شده مغایرت داشته باشد یا مثلا مخروبه باشد.
  • دیگر نکات این نوع قرارداد مشابه قراردادهای استیجاری سایر املاک است و نهایتا جهت اطمینان میتوانید از یک مشاور املاک متخصص یا وکیل ملکی مواد و شروط قرارداد را پیش از امضا نهایی بررسی نمایید.

 سوالات ملکی خود را از کارشناسان متخصص مشاور املاک خانه لند بپرسید!

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید