چطور قرارداد و اجاره نامه را پشت نویسی کنیم؟

نحوه-پشت-نویسی-قولنامه

آیا پشت نویسی قولنامه یا اجاره نامه اعتبار قانونی دارد؟چطور قراردادهای ملکی را پشت نویسی کنیم؟نکات و قوانین مرتبط با پشت نویسی قولنامه و اجاره نامه خانه و ملک چیست ؟خانه لند در این مقاله به نحوه پشت نویسی قولنامه و قراردادهای اجاره و خرید و فروش املاک و نکات مهم مرتبط با آن میپردازد!

پس اگر شما هم در خصوص پشت نویسی (ظهر نویسی) اجاره نامه یا مبایعه نامه سوال دارید مطالعه این مقاله از خانه لند را از دست ندهید!

ظهرنویسی به معنی پشت نویسی اسناد ملکی( قولنامه ، اجاره نامه و مبایعه نامه ) و دیگر اموال... میباشد.پشت نویسی یک قرارداد ملکی، جهت تمدید اجاره یا تغییر شروط قولنامه باید بشکل درستی انجام شود تا امکان جعل سند یا دعوای ملکی و حقوقی را در آینده برای طرفین معامله بوجود نیاورد.

هر ظهرنویسی (پشت نویسی ) قرارداد لزوما مورد تایید قانون نیست و رعایت نکات و شرایطی مانند رضایت طرفین ،حضور و امضای شاهدان به تعداد کافی و ذکر دقیق تغییرات و جزئیات اتفاق افتاده ضروریست!

 نکات و قوانین مرتبط با پشت نویسی یا همان ظهرنویسی املاک در ماده هایی از قانون مدنی ایران مانند مواد 190 ،219، 223 و 10 آمده است که ظهرنویسی را معادل نوشتن هر نوع عبارت در پشت اسناد برای انتقال مال ، اجاره و موارد اینچنینی میداند و برای انجام چنین عملی طرفین قرارداد میبایست هردو به انجام آن رضایت و آگاهی داشته باشند.

نحوه پشت نویسی قرارداد استیجاری(اجاره نامه) 

۱- تمدید اجاره نامه عادی :

یکی از نمونه های پشت نویسی اجاره نامه ، تمدید اجاره نامه توسط موجر و مستاجر است که این عمل در معاملات ملکی ایران بسیار هم رایج میباشد که در بنگاه املاک و یا بین دو طرف و بصورت دستی انجام میشود. در واقع طرفین معامله بجای تنظیم یک قرارداد جدید استیجاری ، در پشت اجاره نامه قبلی اقدام به تمدید مدت اجاره مینمایند.
البته ممکن است طرفین معامله بخواهند موارد دیگری بغیر از تمدید اجاره را در قرارداد ملکی تغییر بدهند؛ مثلا بخواهند کلیت یک قرارداد (قولنامه یا اجاره نامه ) پا برجا باشد و تنها برخی شرایط آن مثل مبلغ معامله یا موارد دیگر تغییر کند که با رضایت و توافق و البته حضور شاهدان اقدام به ظهرنویسی یا همان پشت نویسی سند میکنند.

 • پس قطعا مواردی که در قرارداد تغییر میکند در پشت قولنامه یا اجاره نامه ذکر میشود اما برای اطمینان خاطر بد نیست ثابت ماندن بعضی مواد مهم در قرارداد هم مجددا در پشت این اسناد نوشته شود. مثلا آنکه پول ودیعه یا رهن به مبلغ فلان ریال تغییرنکرده و... لذا پس از نوشتن تغییرات مورد توافق در قولنامه یا اجاره نامه خانه و ملک ، حتما بنویسید که کدام مفاد (با ذکر شماره) به قوت خود باقی میماند.

نحوه-پشت-نویسی-قولنامه

نکات و قوانین پشت نویسی قولنامه ملک

نحوه پشت نویسی یک اجاره نامه میتواند به صورت زیر باشد : 

قرارداد (استیجاری) با شماره _____در مورخ ______فی مابین خانم/آقا_____ و خانم/آقا _____به مدت ______ماه/سال از تاریخ ______ تا تاریخ _________تمدید می شود. مبلغ ودیعه ملک در قرارداد اجاره از________ به ______ افزایش( کاهش ) می یابد و مبلغ اجاره بهای  ماهانه ملک نیز از_______ به ________تغییر می یابد.
سایر مفاد قرارداد با شماره های _______________ بدون تغییر و به قوت خود باقی میماند.   و نهایتا امضای طرفین قرارداد و شاهدان (دو مرد یا چهار زن) و گاهی با مهر بنگاه املاک

۲- تمدید قرارداد اجاره رسمی :

از آنجاییکه برای قراردادهای استیجاری رسمی در سامانه اسناد و املاک کشور کد رهگیری املاک صادر میشود ، طرفین معامله میتوانند تمدید اجاره نامه ملک را از طریق همین سیستم در بنگاه مشاور املاک انجام دهند. و در این حالت اجاره نامه تمدید شده کد رهگیری جدید دریافت خواهد نمود.

>> آخرین آپارتمانها و املاک استیجاری را در فروشگاه املاک خانه لند پیدا کنید! 

نکات فسخ اجاره نامه یا قولنامه پشت نویسی شده:

اگر یک قرارداد ملکی (قولنامه: اجاره نامه و مبایعه نامه  ) به طرز صحیح و قانونی پشت نویسی شده باشد ، قوانین و شرایط فسخ آن هم تفاوتی با فسخ دیگر معاملات همان رسته نمیکند. لذا اگر یکی از طرفین قرارداد بخواهند قولنامه یا اجاره نامه را فسخ کنند با توجه به نوع تنظیم قرارداد اصلی که از قوانین مصوب چه سالی پیروی میکند ، و تنها تحت شرایط خاصی حق درخواست فسخ پیش از موعد قرارداد (معامله ) را دارند. 

پشت نویسی مبایعه نامه و اجاره نامه املاک 

قولنامه املاک یک نوشته معتبر و مستند مبنی بر توافقات طرف های یک قرارداد ملکی چه استیجاری و چه خرید و فروش ملک (مبایعه نامه ) میباشد که به شکل یک توافق اولیه و  سند غیر رسمی شناخته میشود که نسخه ای از آن به هر یک از طرفین معامله ارائه و یکی نزد مشاور املاک باقی میماند.

نحوه پشت نویسی مبایعه نامه

ممکن است تخفیف یا تغییراتی در تاریخ های قرارداد های خرید و فروش املاک مسکونی ، اداری ، تجاری و... بین طرفین رخ بدهد که نیاز به ظهرنویسی مبایعه نامه باشد. این نوع پشت نویسی قرارداد همانند آنچه که برای ظهرنویسی اجاره نامه گفتیم انجام میشود و نهایتا با امضای شاهدان و طرفین امضا میشود .

>> آخرین املاک فروشی را در فروشگاه املاک خانه لند ببینید !

 • باید یادآوری کنیم که قولنامه، چه از نوع مبایعه نامه ملک و چه قرارداد استیجاری امکان دارد حاشیه نویسی و یا حتی خط خوردگی داشته باشد. و برای پیشگیری از دعواهای معاملاتی و حقوقی ، میبایست با ذکر شماره و تغییرات اتفاق افتاده در پایین متن قرارداد به این پشت نویسی ها یا خط خوردگی ها با ذکر شماره و کلمات قبل و بعد آن حتما اشاره شود. >>  مطالعه مقاله خط خوردگی و جعل اسناد ملکی را از خانه لند به شما توصیه میکنیم!  

سوالات ملکی خود را از کارشناسان متخصص مشاور املاک خانه لند بپرسید!

نظرات کاربران
معین

معین

        سلام هزینه کمیسیون پشت نویسی اجاره نامه خانه چقدر میشه؟
      
پاسخ دادن 0 0

خانه لند

خانه لند

        دوست عزیز کمیسیون عقد اجاره و تمدید آن هر ساله توسط اتحادیه املاک به بنگاه های املاک اعلام میشود ولی به صورت عرف 3تا 5 روز از اجاره بها ی ملک + 9% ارزش افزوده می باشد. جهت اطلاعات بیشتر در این خصوص مقاله  تمدید اجاره  مطالعه نمایید

      
پاسخ دادن 0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید