روش درست تمدید اجاره نامه:نکات و قوانین

نحوه-تمدید-اجاره-نامه

خانه لند دراین مقاله به نحوه تمدید اجاره نامه خانه و املاک اجاره ای و نکات مهم در تمدید اجاره نامه و هزینه آن میپردازد.پس اگر شما هم مستاجر یا مالکید و درمورد تمدید اجاره و معاملات ملکی شفاف،سوالات و ابهاماتی دارید مطالعه این مقاله از خانه لند را از دست ندهید!

تمدید اجاره نامه 

وقتی که قرارداد اجاره ملک ،تمام میشود یا اصطلاحا اجاره نامه منقضی می شود، دو حالت پیش می آید یا مستاجر اقدام به تخلیه ملک مینماید یا با به توافق رسیدن با موجر، مدت بیشتری در خانه یا ملک می ماند که به آن تمدید اجاره نامه میگوینددر بیشتر مواقع موجر و مستاجر بنا برشناختی که از یکدیگر پیدا کرده اند ،نسبت به تمدید اجاره و روش صحیح اینکار بی توجهی نموده و حتی با توافق شفاهی اجاره نامه را تمدید میکنند غافل از اینکه بعدا میتوانند دچار دردسرهای اساسی در خصوص تصرف ملک یا تخلیه ملک استیجاری و بسیاری مسائل دیگر شوند .خصوصا آنکه روند رسیدگی به این دعاوی ملکی در مراجع قانونی هم پیچیده تر از روال عادی آن میشود.پس چه بهتر که تمدید اجاره نامه و قراردادهای استیجاری خانه و املاک اصولی و قانونی انجام پذیرد که برای این منظور نیاز به آشنایی با نکات و قوانین مهم تمدید اجاره املاک میباشد.

روش های تمدید اجاره 

1- تمدید اجاره در بنگاه املاک

2- تمدید اجاره نامه بین طرفین قرارداد( یا همان تمدید دستی اجاره نامه)

3- تمدید شفاهی اجاره نامه

نحوه-تمدید-اجاره-نامه

نکات مهم و روشهای تمدید اجاره نامه ملک

تمدید اجاره در بنگاه املاک

شاید بهترین روش تمدید اجاره املاک در بنگاه مشاور املاک باشد . خصوصا اینکه برای قرارداد جدید تمدید اجاره ، کد رهگیری املاک هم دریافت شود که بعدا در صورت بروز هر مشکلی رسیدگی به دعوای مالک و مستاجر به سهولت انجام خواهد گرفت. در بنگاه املاک به چند شکل قرارداد استیجاری خانه و ملک تمدید میشود: 

 1.  پشت نویسی قولنامه (اجاره نامه ) 
 2. تمدید اجاره در سامانه سراسری املاک کشور و دریافت کد رهگیری 
 3.  تنظیم اجاره نامه جدید و یا متمم قرارداد اجاره

تمدید اجاره با پشت نویسی اجاره نامه 

نحوه تمدید اجاره نامه ملک با پشت نویسی قولنامه نیاز به حداقل دو شاهد مرد یا 4 زن دارد همراه با مستاجر و موجر ، پشت اجاره نامه را امضا میکنند. در پشت اجاره نامه شرایط جدید و تاریخ و مدت زمان تمدید اجاره ملک با جزئیات و حتی شروط جدید نوشته میشود و میتواند برای اطمینان بیشتر توسط مشاور املاک ، ممهور شود. جزئیات بیشتر در خصوص تمدید قولنامه املاک را در مقاله پشت نویسی قولنامه مطالعه نمایید.

 تمدید اجاره در سامانه املاک کشور 

برای اجاره نامه هایی که در زمان عقد در بنگاه املاک در سامانه اسناد و املاک کشور ثبت شده و هولوگرام و کد رهگیری املاک دریافت نموده اند ، در زمان تمدید اجاره ، فرم مخصوص سایت تکمیل میشود و تمام توافقات موجر و مستاجر برای تمدید قرارداد ، درج میشود و پس از ثبت آن ، برای اجاره نامه تمدید شده کد رهگیری جدید صادر میشود. 

نکته ای مهمی که درمورد دریافت کد های رهگیری جدید برای قرارداد وجود دارد ، اطمینان از ابطال کد قبلیست !

تنظیم اجاره نامه جدید و یا متمم قرارداد اجاره

بنگاه میتواند در صورت تغییرات متعدد و اساسی در شروط و توافقات طرفین ، برای تمدید اجاره ، قرارداد استیجاری جدیدی تنظیم نماید و یا اگر تنها قرار به اضافه شدن شروط دیگری به همان اجاره نامه قبلیست ، مشاور املاک میتواند متنی به عنوان متمم قرارداد (تکمیل کننده ) به اجاره نامه قبلی الحاق نماید . 

متمم و الحاقیه های قرارداد تمدید اجاره میتواند در همان سامانه اسناد و املاک کشور به اجاره نامه قبلی اضافه شود.

تمدید اجاره نامه بین طرفین قرارداد(یا همان تمدید دستی اجاره نامه)

بعضی مواقع مالک و مستاجر برای تمدید اجاره ملک ، بجای مراجعه به بنگاه املاک ، تصمیم میگیرند به شکل دستی و پشت نویسی اجاره نامه قرارداد را تمدید کنند. تمدید اجاره نامه ملک برای سال اول به این شکل ایرادی ندارد و فقط نیاز به امضای شاهدین در پشت قولنامه ملک و پشت نویسی صحیح اجاره نامه است. 

تمدید شفاهی قرارداد اجاره :

شاید نامناسبترین روش تمدید اجاره نامه ، بر مبنای توافقات شفاهی و غیر کتبی مالک و مستاجر باشد که بعدا میتواند طرفین را از نظر اثبات توافقات خود دچار مشکل کند. تصور کنید مستاجر اجاره بهایی برای ملک پرداخته باشد و بعدا موجر ادعا کند که اجاره بهایی دریافت نکرده ، و حتی از طریق دادگاه درخواست اجرت المثل ایام تصرف نماید . در این صورت تنها راه اثبات مستاجر ارائه هر مدرک، رسید یا برگه معتبر است  که پرداخت اجاره بها و یا تمدید اجاره نامه را ثابت کند. در غیر اینصورت عملا نمیتواند به حق خود برسد. همین مشکل به طریقی دیگر میتواند دامنگیر صاحب خانه و مالک شود و تنها امتیاز موجر در این شرایط داشتن مالکیت ملک خود و سهولت برای تخلیه آن است.

تمدید-اجاره-نامه

نکات مهم و روشهای تمدید اجاره نامه ملک

نکات تمدید اجاره نامه ملک :

 • اولین نکته برای تمدید قرارداد اجاره تعیین شروط یا تغییرات در اجاره نامه قبلیست لذا تمامی این تغییرات و شروط با جزئیات در اجاره نامه تمدید یافته درج شود.
 • افرادی را به عنوان شاهد در زمان عقد معاملات ملکی و تمدید اجاره انتخاب کنید که در صورت رخ دادن دعوای ملکی ،بتوانند در مراجع قانونی حاضر و شهادت بدهند.
 • برای تنظیم اجاره نامه جدید یا تمدید آن از متن های آماده در اینترنت استفاده نکنید و اینکار را به مشاور املاک متخصص محول نماید تا با توجه به شرایط واقعی هر دو طرف قرارداد ، بهترین فرم یک قرارداد استیجاری را برایتان تنظیم نماید.
 • دریافت کد رهگیری برای کلیه معاملات املاک چه خرید و فروش و چه اجاره ملک  مطابق با ماده 28 قانون نظام امور صنفی اجباری ست و اگر بنگاه های املاک از ثبت سامانه ای معاملات املاک و دریافت و ارائه این کد به طرفین قرارداد خودداری نمایند ، با گزارش به اتحادیه املاک ، میتواند منجر به پلمپ بنگاه متخلف شود.
 • بنگاه بجز هزینه کمیسیون تمدید اجاره نامه ، حق دریافت مبلغ بیشتری برای دریافت کد رهگیری و ... ندارد.
 • قراردادهای استیجاری ملک خود را تنها در بنگاه های دارای مجوز کسب از اتحادیه املاک  تنظیم و تمدید نمایید. مجوز مشاور املاک میبایست در محدوده دید همه افراد و مراجعین باشد.
 • از هزینه های تمدید اجاره نامه که توسط اتحادیه املاک به مشاورین املاک ابلاغ میشود مطلع باشید!

هزینه تمدید اجاره نامه در بنگاه چقدر میشود؟

حق کمیسیون بنگاه املاک برای انواع قرارداد ها از جمله رهن و اجاره و نیز تمدید اجاره ملک از طرف اتحادیه املاک ابلاغ شده است. 

 • کمیسیون اجاره خانه بدون پول پیش یا ودیعه  ، برابر 25 درصد مبلغ اجاره خانه به اضافه ی 9 درصد مالیات میباشد.
 • کمیسیون بنگاه برای اجاره نامه های با پول پیش (ودیعه)، در ابتدا تبدیل نمودن مبلغ رهن ملک به اجاره بها ست. 
 • هزینه تمدید اجاره نامه املاک از این مقادیر هم کمتر میشود. و هرساله توسط اتحادیه املاک هر شهر تعیین میشود. لذا جهت اطلاع دقیق از مبلغ آن میتوانید از سایتها و اتحادیه املاک شهر خود استعلام نمایید. اما به شکل عرف ، برحسب عرف  3تا 5 روز از اجاره بها ی ملک + 9% ارزش افزوده می باشد

آخرین املاک را برای خرید یا اجاره در فروشگاه املاک خانه لند مشاهده کنید!

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید