8 کلاهبرداری در اجاره خانه و املاک

کلاهبرداری-اجاره-ملک-خانه

کلاهبرداری های بسیاری دربازار رهن و اجاره املاک وجود دارد.آشنایی با انواع کلاهبرداری املاک مخصوصا برای مستاجران اهمیت بیشتری دارد چراکه علاوه برآنکه بیشتر در تله کلاهبرداری اجاره خانه و دیگر املاک می افتند ، از نظر مالی هم بیشتر دچار ضرر و زیان خواهند شد. پس اگر میخواهید قربانی این کلاهبرداری های معاملات رهن و اجاره املاک نشوید، خانه لند 8 شگرد کلاهبرداری در بازار رهن و اجاره خانه و ملک را به شما میگوید!

8 کلاهبرداری در اجاره خانه و املاک:

آشنایی با انواع کلاهبرداری های املاک برای مستاجران اهمیت بیشتری دارد چراکه علاوه برآنکه بیشتر در تله کلاهبرداری اجاره خانه و دیگر املاک می افتند ، از نظر مالی هم بیشتر دچار ضرر و زیان خواهند شد.

1- اجاره همزمان ملک به چند نفر

احتمالا شنیده اید که شخصی ملک خود یا دیگران را به چند نفر همزمان فروخته است. متاسفانه همین کلاهبرداری در رهن و اجاره املاک هم دیده شده که به آن معامله مال غیر (اجاره ملک دیگران به مستاجرین)و معارض ملک استیجاری میگوید. اجاره ملک در رهن هم جزو همین کلاهبرداری های معاملاتی ست.

در معاملات معارض ، شخص مالک اقدام به فروش یا اجاره همزمان ملک خود به چند نفر میکند .

2-عدم دریافت کد رهگیری در زمان ملک

بسیاری از مشاورین املاک متخلف هستند که با یا بدون داشتن مجوز اتحادیه اقدام به عقد معاملات املاک من جمله رهن و اجاره مینمایند.دلایل این مشاورین معمولا نداشتن مجوز اتحادیه و لذا عدم دسترسی به سامانه سراسری املاک کشور جهت ثبت معامله اجاره و دریافت کد رهگیری املاک است.

  • گاهی به همین علت از بنگاه های مشاور اطراف و دوستان خود درخواست ثبت کد رهگیری ملک استیجاری را مینمایند که باز هم میتواند برای مالک و مستاجر دردسر ساز شود.
  • دلیلی که این مشاوران املاک برای عدم ثبت و دریافت کد رهگیری املاک به طرفین قرارداد میگویند، مشکلات مالیاتی و مانند آن است.

صدور و دریافت کد رهگیری املاک به هیچ عنوان هزینه ای نداشته و نمیتواند جزو کمیسیون بنگاه از مالک و مستاجران مطالبه شود.

3-عقد یا تمدید شفاهی قرارداد اجاره املاک

یکی از مشکلات رایج در دعواهای مالک و مستاجران بعلت توافقات شفاهی و غیر کتبی ست که در زمان اجاره دادن ملک و یا تمدید قولنامه استیجاری بدون پشت نویسی اجاره نامه یا تنظیم قرارداد جدید است.البته این مسئله کمتر جنبه آگاهانه و کلاهبرداری معاملاتی را دارد اما بعدا میتواند زمینه سو استفاده مالک یا مستاجر بوجود آورد. و بعدا مالک و مستاجر بر سر تخلیه ملک یا پرداخت اجاره بها و یا ضرر و زیانهای فسخ اجاره دچار چالش میشوند.

>> آخرین املاک و آپارتمان های اجاره ای را در فروشگاه املاک خانه لند مشاهده نمایید!

کلاهبرداری-اجاره-ملک-خانه

مراقب کلاهبرداری اجاره خانه و املاک باشید!

4- بنگاه املاک جعلی و متخلف

گاهی مجرمان ، با انواع اهداف کلاهبرداری املاک ،یک بنگاه املاک بدون مجوز و قلابی تاسیس میکنند و اقدام به اجاره غیر قانونی ملک و خانه به مشتریان مینمایند.لذا به عنوان یک مشتری حتما بنگاه هایی که با مجوز اتحادیه و در معرض دید را برای معامله املاک انتخاب کنید.

  • بنگاه های املاکی هم هستند که بدون توجه به کمیسیون های ابلاغ شده از اتحادیه ، مطالبه مبلغ بیشتری تحت عنوانین مختلف از مالک و مستاجر مینمایند و یا این ابلاغیه ها را در معرض دید قرار نمیدهند که همگی این موارد تخلف و کلاهبرداری بوده و میتوانید بنگاه متخلف را به اتحادیه املاک گزارش نمایید.

>> برای آشنایی با نحوه شکایت از بنگاه متخلف کلیک کنید!

5- اجاره ملک با قرارداد جعلی

کلاهبرداران ملکی به دسته های مختلفی تقسیم میشوند که یک دسته از آنها جاعلان اسناد ملکی ست. جاعلان با تغییر و دستکاری در انواع اسناد هویتی و سند مالکیت خانه و دیگر املاک و حتی قرارداد های غیر رسمی اجاره (اجاره نامه ، قولنامه) اقدام به کلاهبرداری های مختلفی در زمان اجاره ملک مینمایند. وجود اسناد تک برگ و ثبت معامله استیجاری ملک در سامانه اسناد کشور، به خریدار و مستاجر اطمینان میدهد که ملک قبلا شخص دیگری فروخته یا اجاره داده نشده است.

رونوشت از اسناد ، بنچاق و  وکالت نامه ها ، فاقد  ارزش حقوقی بوده و تنها فقط مدارک برابر اصل شده و دارای مهر برجسته، قابل قبول و قانونی هستند!

6-ممنوع المعامله بودن طرف قرارداد 

یک روش دیگر کلاهبرداری در اجاره املاک ، ممنوع المعامله بودن طرف قرارداد (موجر) میباشد که این افراد یا به دلیل ورشکستگی مالی و ... و توقیف بودن کلیه اموال خود ، حق شرکت در هیچ معامله ای را ندارند.

  • در املاکی که به شکل وکالت نامه ای اجاره داده میشوند ، باید تمام مدارک هویتی و اصل وکالتنامه آنها به دقت توسط طرف مقابل قرارداد بررسی شود.

هیچ گاه بدون حضور مالک واقعی  ملک یا دفتر کار یا نماینده قانونی با وکالت نامه معتبر، اقدام به اجاره  یا  واریز وجه به حساب افراد نکنید. 

7-کلاهبرداری در آگهی اجاره ملک

به نقل از مراجع خبری ، سرهنگ حبیب اله رجبلی اعلام نمود که اخیراً پرونده‌هایی به پلیس ارجاع میشود که حاکی از کلاهبرداری در آگهی اجاره املاک است.به این صورت که املاکی با قیمت کمتر نسبت به نرخ بازار رهن و اجاره ، در سایتهایی آگهی میشوند و آگهی کننده برای اولویت دادن به برخی مشتریان جهت اجاره ملک ، مطالبه مبلغی پیش پرداخت میکنند. و پس از دریافت وجه دیگر پاسخگوی افراد نیستند.لذا جز با روند های قانونی ، هرگز درهیچ معامله ملکی من جمله اجاره املاک شرکت نکنید.و موارد مشکوک را از طریق سایت پلیس فتا در بخش گزارشات مردمی سایت cyberpolice  گزارش نمایید.

>> ثبت رایگان آگهی ملک شما در سایت خانه لند!

8-دروغگویی در زمان تنظیم اجاره نامه ملک

یک کلاهبرداری شایع دیگر در معاملات املاک اجاره ای دروغگویی مالک در مورد امکانات یا شرایط ملک مورد اجاره است. مثل اجاره دادن یک ملک و خانه مخروبه یا عدم تحویل کامل توافق شده از ملک اجاره ای. در این موارد مستاجر میتواند با پیگیری قانونی درخواست فسخ یکطرفه و دریافت ضرر و زیان اجاره نماید یا روند قرارداد به شکلی پیش رفته باشد که از ابتدا باطل است و وی درخواست ابطال معامله نماید. هرچند همه این موارد از طرفین معامله و قرارداد زمان زیادی گرفته و قربانی کلاهبرداری را متحمل ضرر های مالی بیشتر و ناشی از گذشت زمان میکند.

معاملات املاک مطمئن و سودآور را با  مشاور املاک خانه لند تجربه کنید!

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید