منطقه 6 تهران : اداری یا مسکونی؟!

اجاره در منطقه 6 تهران

شما چه به عنوان یک سرمایه دار و چه استفاده کننده مستقیم از یک ملک ، باید بتوانید بهترین نقطه را برای انتخاب محل کار یا سکونت خود در شهر ، شناسایی کنید. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد. سرمایه شما مشخص است و نباید با سهل انگاری ارزش آن را به خطر بیاندازید. زمان ، سرمایه دوم شماست و سفرهای طولانی داخل شهری تنها وقت و انرژی مضاعفی از شما یا کارمندانتان میگیرد. در این مقاله خانه لند ، به عنوان یک نمونه ،شما را با بهترین نوع کاربری ، در بحث خرید یا اجاره در منطقه 6 تهران و شرایط آن آشنا می کنیم.

با توجه به مساحت قابل توجه منطقه 6 تهران و نیز قرار گیری در هسته مرکزی شهر و نوع سیستم حمل و نقل و سیاست گذاری های ترافیکی ،عمده کاربری های این محدوده در غالب اداری- تجاری نمود یافته است. همچنین متوسط سن بنا ساختمانی این منطقه، بالاتر از 15 سال بوده که روند تقاضا را از بخش سکونتی و خصوصا خرید کاهش داده است. البته بافت های مسکونی قدیمی تر تا 30 سال هم  به عنوان مثال در محدوده امیرآباد مشاهده می شود.

از سویی دیگر تمرکز ادارات و مراکز تجاری موجب شده که کارمندان و سایر مشاغل این محدوده برای کاهش زمان و هزینه های مرتبط با ایاب و ذهاب ، متقاضی خرید مسکن یا اجاره در منطقه 6 تهران شوند . لذا همچنان ساخت و ساز مسکونی در دیگر نقاط این منطقه بوفور انجام می شود. هرچند که ارزش آن گاهی با مناطق بالای شهر تهران برابری میکند! شاید بتوان از دلایل این امر تنوع راه های حمل و نقل در این منطقه و نیز سهم قابل توجه بخش تجاری آن باشد.

اجاره در منطقه 6 تهران

غالب کاربریهای ملک منطقه 6 تهران اداری و یا مختلط اداری-مسکونی است.

با توجه به آنچه که در بالا آمد، انتخاب منطقه 6 تهران برای منطقی تر بنظر میرسد . در مرحله بعد باید به نسبت بودجه خود محله مناسبی را بیابید.

منطقه 6 تهران با گستردگی خود در بین چهار محور همت –انقلاب در شمال و جنوب و چمران- مدرس از غرب وشرق دارای محله های بسیار با بافت و ارزش ملکی متنوعی است : از این محلات میتوان به آرژانتین ، کشاورز، نصرت ، یوسف‌آباد، امیرآباد، بهجت‌آباد، کریم خان و ساعی اشاره کرد. بطور مثال یوسف آباد و آرژانتین از نظر مسکونی به عنوان گرانترین محله وفلسطین ،دارای ارزانترین ملک مسکونی برای خرید یا اجاره در منطقه 6 تهران است.

نکته مهم دیگر تفاوت کاربری تعریف شده برای ساختمان مورد نظر شماست. به عنوان مثال یک ملک اداری با یک ملک با موقعیت اداری دارای تفاوتهای فاحشی ست که چه در بحث خرید و چه اجاره در منطقه 6 تهران بسیار قابل توجه است.

بهتر است قبل از هر چیز به تعریف " ملک اداری" و" ملک با موقعیت اداری" بپردازیم:

منظور از یک ملک اداری ، ملکی است که شهرداری برای آن مجوز یا پروانه فعالیت اداری صادر کرده و به شکل قانونی و رسمی می‌توان از آن برای راه‌اندازی و انجام اموراداری استفاده کرد.

اما برای یک ملک با موقعیت اداری هیچ پروانه فعالیت اداری صادر نشده و ساختمان مورد نظر تنها به علت آن که موقعیت مناسبی از نظر قرار گیری در خیابان های پر تردد داشته ونیز بسیاری دلایل دیگر ، برای انجام فعالیتهای اداری مناسب به نظر میرسد.

باید اشاره کنیم که شهرداری ها به طور جدی با فعالیت اداری در ساختمانهای مسکونی برخورد میکنند و صرف داشتن موقعیت اداری مناسب، نمیتوان کاربری مسکونی را به مدل اداری تغییر داد. البته شهرداری استثناعاتی را در نظر گرفته است:

دفاتر روزنامه، دفاتر مهندسی، مطب ها ، دفاتر وکالت یا اسناد رسمی از جمله این استثناعات هستند و شهرداری با تداخل این فعالیتها با مسکونی به شرط عدم ایجاد مزاحمت با رعایت ضوابطی ، مخالفتی ندارد.

به عنوان مثال، را اندازی یک دفتر مهندسی توسط مالک اصلی مجاز بوده و مستاجر ملک در صورت تغییر کاربری مسکونی به هر نوع اداری ، تخلف کرده و محل کسب وی پلمپ می شود.همینطور حتی برای فعالیتهای ذکر شده در بالا ، باز هم نیاز هست که مجوز های لازم را از صنف مربوطه اخذ کنید.

باید اشاره کنیم با وجود تمام محدودیتهایی که برای استفاده از ملک با کاربری اداری وجود دارد، اما تفاوت اساسی  قیمت آن با ملک اداری چه در بحث خرید و چه اجاره در منطقه 6 تهران به عنوان نمونه مورد بحث ما، همچنان دارای متقاضیان بسیاری است . در مقالات آینده بیشتر به ضوابط ملکی و استیجاری منطقه 6 تهران می پردازیم.

 • نویسنده : خانه لند
  • امتیاز :
  • 3
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1397/12/11
 • تعداد مشاهده : 354 بار
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
parisa

parisa

        خرید خونه تو منطقه 6 اشتباه همش ترافیک و شلوغی
      
پاسخ دادن 2 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید