تخلیه-فوری-مغازه-تجاری

روشهای درخواست تخلیه ملک تجاری و مغازه

یکی از دعاوی رایج بین مالک و مستاجر بحث تخلیه ملک استیجاری در پایان مدت اجاره است. این مسئله تنها برای املاک مسکونی استیجاری اتفاق نمیافتد و مالکین املاک تجاری هم گاهی مجبور به گرفتن دستور یا حکم تخلیه مغازه خود میشوند. مجموعه قوانینی برای روابط موجر و مستاجر در سال 76 به تصویب رسیده است که امکان تخلیه مغازه و دیگر املاک تجاری و مسکونی را تسریع کرده است. چرا که پس از اتمام زمان اجاره ، با تخلیه مغازه و خانه ، موجر میتواند به آسانی و بدون دردسر ملک خود را به مستاجر بعدی اجاره بدهد و در دید کلان تر بازار اجاره املاک تجاری و مسکونی به ثبات برسد.

ادامه مطلب

-حق-کسب-و-پیشه

حق کسب و پیشه و سرقفلی چه تفاوتی با هم دارند؟!

سرقفلی و حق کسب و پیشه دو اصطلاح پرکاربرد دربحث معاملات املاک تجاری هستند که هم از جهت حقوقی و هم موارد قانونی با هم تفاوت اساسی دارند هرچند بسیاری از مردم حق کسب و پیشه را معادل سرقفلی میدانند! پیش از آنکه به نکات قانونی و معاملاتی سرقفلی  و حق کسب و پیشه بپردازیم بهتر است با تعریف درست این دو و تفاوت آنها آشنا شویم.

ادامه مطلب

درخواست-تخلیه-ملک

درخواست تخلیه ملک استیجاری و شرایط آن به همراه نمونه درخواست تخلیه ملک

بحث تخلیه ملک توسط مستاجر از جمله اختلافات همیشگی موجر و مستاجر در زمان اتمام قرارداد اجاره است. قبل از هر چیز باید به این نکته توجه کنیم که اجاره نامه ، یک قرارداد موقت و دارای زمان مشخصی است و پس از گذشت این زمان، اعتبار قانونی خود را از دست میدهد و  اگر مستاجر از تخلیه فوری ملک خودداری کند ، حق درخواست تخلیه ملک برای موجر بوجود می آید.

ادامه مطلب

سرقفلی-مغازه-حق سرقفلی

سرقفلی مغازه چیست؟ 9 نکته مهم خرید و انتقال حق سرقفلی

حق سرقفلی مغازه نوعی مالکیت غیر مالی است. هنگامی که شخصی کسب و کار جدیدی را در محلی اندازی می کند و آن مغازه یا ملک تجاری به شهرتی در جلب مشتری می رسد ، همین شهرت کسب سود بیشتر را برای وی بوجود می آورد. که به آن حق سرقفلی مغازه می گویند. حق سرقفلی مغازه از این نظر اهمیت دارد که مشتریان به دلیل اعتبار و اعتمادی که شخص مغازه دار ( نه صاحب ملک تجاری ) ایجاد کرده ، خرید های خود را از آن محل انجام می دهند.با خانه لند همراه باشید تا بیشتر در مورد حق سرقفلی مغازه بدانید!

ادامه مطلب

فسخ-اجاره-قرارداد

فسخ اجاره در قوانین مالک و مستاجر | تعیین خسارت و ضرر و زیان های فسخ

چه مالک باشید چه مستاجر ، فسخ اجاره پیش از موعد یا پس از تحویل ملک، از جمله مشکلاتی که ممکن است در قراردادهای استیجاری با آن روبرو شوید مستاجر طبق شروطی تعیین شده حق فسخ اجاره را دارد و در مقابل آن قانون به موجر هم حق متقابلی جهت فسخ اجاره می دهد. در این مقاله به شرایط و قوانین مالک و مستاجر در بحث فسخ اجاره می پردازیم.

ادامه مطلب